Největší projekt energetických úspor se rozběhl. ČVUT ušetří 20 mil. Kč.
18.01.2020V devíti areálech ČVUT v Praze startují stavební a energeticky úsporná opatření, která sníží spotřeb...
Datum 14.06.2020
Odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT navrhli, vyrobili a otestovali první prototyp kombinovaného solárního kolektoru pro ohřev dvojice teplonosných látek voda/vzduch.
Myšlenka spojit oba druhy technologie do kombinovaného solárního kolektoru pro ohřev dvojice teplonosných látek voda/vzduch vyplynula z potřeby vysokého využití energetických zisků ze slunečního záření v průběhu celého roku a maximalizace doby provozu solární soustavy.
Kombinovaný solární kolektor s použitím dvou teplonosných látek v principu vychází ze situace typické pro mírné a chladné klimatické pásmo. V něm je úroveň slunečního záření v letním období dostatečná pro přípravu teplé vody (50 – 60 °C), zatímco v zimním období výstupní teploty ze solárních kolektorů zpravidla nedosahují hodnot vyšších než 30 °C. Nicméně i tak mohou být dostatečné např. pro ohřev chladného větracího vzduchu.
Na základě dat získaných při testování jsme provedli celoroční simulační analýzu. Její výsledky potvrdily možnost zvýšení tepelných zisků ze solárních systémů až o 20 % při využití kombinovaných solárních kolektorů.