ČVUT vyvinula kombinovaný solární kolektor pro mírné a chladné klimatické pásmo

Datum 14.06.2020

Odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT navrhli, vyrobili a otestovali první prototyp kombinovaného solárního kolektoru pro ohřev dvojice teplonosných látek voda/vzduch.

Myšlenka spojit oba druhy technologie do kombinovaného solárního kolektoru pro ohřev dvojice teplonosných látek voda/vzduch vyplynula z potřeby vysokého využití energetických zisků ze slunečního záření v průběhu celého roku a maximalizace doby provozu solární soustavy.

Kombinovaný solární kolektor s použitím dvou teplonosných látek v principu vychází ze situace typické pro mírné a chladné klimatické pásmo. V něm je úroveň slunečního záření v letním období dostatečná pro přípravu teplé vody (50 – 60 °C), zatímco v zimním období výstupní teploty ze solárních kolektorů zpravidla nedosahují hodnot vyšších než 30 °C. Nicméně i tak mohou být dostatečné např. pro ohřev chladného větracího vzduchu.

Na základě dat získaných při testování jsme provedli celoroční simulační analýzu. Její výsledky potvrdily možnost zvýšení tepelných zisků ze solárních systémů až o 20 % při využití kombinovaných solárních kolektorů.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář