Fotovoltaika a trh? Ono to jde…

Datum 13.04.2019

Foto: Freepik

Už jsme si zvykli, že zprávy, které k nám přicházejí z německé energetiky, bývají v posledních letech kontroverzní. Jednou je to velký otazník, co bude po definitivním odstavení jaderných elektráren za čtyři roky. Pak zase, zda útlum uhelných zdrojů nebude vykoupen rusko-německým projektem Nord Stream. A konečně, že za rychlým zdražováním elektřiny v Německu jsou dotace na obnovitelné zdroje.

Nedávno se ale objevila zpráva, která předznamenává, že takovéto diskuse budou dříve či později pasé. Energetický gigant EnBW spolu s realizátorem solárního parku u Roztoku oznámily, že v Německu byl poprvé uzavřen kontrakt na dodávku elektřiny ze Slunce, která nemusí být dotována. Cena solárních panelů dále padá a efektivita přeměny sluneční energie na elektrickou dynamicky roste. Když jsou k tomu posilovány energetické sítě a zavádí se akumulace a další inovativní technologie, vznikají stále příznivější podmínky pro investice do obnovitelných zdrojů ve střední Evropě. Čili pomalu, ale jistě se ukazuje, že i v našich zeměpisných podmínkách to jde.

Samozřejmě, na oslavy je ještě brzo. Neznáme detaily kontraktu. Zato víme, že kupujícím je energetický gigant, který si může dovolit dopředu garantovat takovou cenu, jakou by menší hráči těžko mohli. Dalším faktorem je rozsah projektu – podle oznámení obou stran se jedná o 85 MW, což je i na Německo ve fotovoltaice celkem obří zdroj. A konečně, elektrárna ještě nestojí, má se tak stát v příštím roce.

Čas ukáže, zda bude tento kontrakt životaschopný a nakolik rychle strhne širší trh. Jisté však je, že tímto směrem se prostě energetika, a nejen ta evropská, bude dlouhodobě ubírat. Ponaučení pro nás? Česká politická a úřední reprezentace by se měla zbavit syndromu nepovedené podpory obnovitelných zdrojů podle zákona z roku 2005. Jinými slovy, neměla by se v regulaci vydávat do opačného extrému a „velké fotovoltaice“ házet klacky pod nohy, jak jsme toho stále ještě svědky.

Zdeněk Sobotka
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář