Vývoj sektoru budov v roce 2024 bude ve znamení úspor nákladů, času a energie
23.02.2024Podíl veškeré energie spotřebované v budovách napříč Evropskou unií aktuálně činí 40 %. Budovy ...
Datum 20.09.2020
Vědci z NUST MISIS vyvinuli nový typ energeticky účinných zařízení: termočlánky, které přeměňují teplo na energii. To umožní vytvoření přenosných baterií, které lze aplikovat prakticky na jakýkoli povrch, včetně oděvů, k výrobě elektřiny přímo z povrchu těla. Výsledky jsou uvedeny na portálu Renewable Energy.
Termoelektřina – elektřina získaná z tepla v důsledku rozdílů teplotních potenciálů – je jednou z nejslibnějších oblastí „zelené energie“. Tento potenciální rozdíl (takzvané teplotní přechody) nás obklopuje všude – ať už jde o budovu zahřátou na slunci nebo jen teplo lidského těla. Současné moderní termoelektrochemické články (termočlánky) mají poměrně nízký výstupní proud.
„Ukázali jsme možnost použití elektrod z oxidu niklu na bázi dutých niklových mikrosfér v termočlánku. Našli jsme nelineární změnu charakteristik proudového napětí, která u termočlánků není typická. Bylo dosaženo rekordního hypotetického Seebeckova koeficientu u vodných elektrolytů. To zajišťuje zvýšení účinnosti zařízení,“ řekl Igor Burmistrov, jeden z autorů práce a vědec z NUST MISIS.
Vysoký Seebeckův koeficient umožní, aby bylo rovněž teplo lidského těla použito jako zdroj energie. Další významnou výhodou je použití vodného elektrolytu ke snížení výrobních nákladů a zároveň zvýšení bezpečnosti systému.
Vědci chtějí dosáhnout zvýšení výstupního výkonu optimalizací složení materiálu elektrod a zlepšením konstrukce termočlánku. V budoucnu je možné vytvořit superkondenzátor, který by byl schopný udržet elektrický náboj po dlouhou dobu.