Bezolovnatý nesmí být jen benzín, ale také kovové materiály

Datum 21.01.2021

Bezolovnatý: Na čerpací stanici jsme si už dávno zvykli na to, že palivo nesmí obsahovat olovo. Také kovové materiály se musí obejít bez olova jako přísady pro snadnější zpracování. Výjimku tvoří slitiny mědi, kde jsou povoleny až čtyři procenta – včetně mosazi, která se používá k výrobě kabelových vývodek. Tato výjimka skončí za půl roku – 21. července 2021 a stále není jasné, zda dojde k prodloužení nebo k přechodnému období.

Pokud výjimka skončí podle plánu, nesmí již mosaz obsahovat žádné olovo, jak je stanoveno v evropské směrnici RoHS (Restriction of Hazardous Substances). V nařízení REACH o chemických látkách je olovo také na seznamu kandidátů látek vzbuzujících mimořádné obavy (Candidate List of Substances of Very High Concern), které by mohly být již brzy zakázány. LAPP nechce čekat a od července 2020 bude světová jednička na trhu integrovaných kabelových a spojovacích řešení také prvním výrobcem na světě, který nabídne kabelové vývodky v bezolovnaté mosazné verzi.

Většina portfolia je také bez olova

„Udržitelnost je pro nás důležitá,“ zdůrazňuje Guido Ege, vedoucí produktového managementu a vývoje LAPP. “Proto už teď jednáme a nečekáme, až nás k tomu přinutí zákon.”Zpočátku budou k dispozici v nové bezolovnaté verzi nejpoužívanější kabelové vývodky LAPP. Jedná se o populární modely SKINTOP® MS-M a MS-SC-M, jakož i matice SKINDICHT® SM-M. SKINTOP® MS-M je první volbou pro širokou škálu aplikací ve strojírenství, měřicí a regulační technice a tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na mechanickou a chemickou odolnost. Nabízí optimální odlehčení tahu, variabilní rozsahy sevření, vysoký stupeň krytí a mnoho certifikací. Kabelová vývodka SKINTOP® MS-SC-M s vysoce vodivou flexibilní kontaktní pružinou pro zajištění EMC má nízkoohmový kontakt se stíněním k zajištění optimální ochrany z hlediska EMC. Všechny tyto varianty jsou k dispozici na skladě v metrických velikostech M12 až M63. Další produktové skupiny budou postupně doplňovány o bezolovnaté verze. Také předchozí verze budou zatím stále k dispozici na skladě.

Rozsáhlé testy

V posledních měsících testoval LAPP různé bezolovnaté slitiny. Testování zahrnovalo zkoušky ve výrobě, aby se zajistila spolehlivost procesu a vhodnost nástrojů. Laboratoř LAPP i externí zkušební instituce potvrdily, že vlastnosti nových produktů jsou srovnatelné se současnými verzemi. To platí pro mechanické vlastnosti, odolnost proti korozi a EMC. Bezolovnaté verze také odpovídají stupni krytí IP 68. „Díky bezolovnatým kabelovým vývodkám LAPP úspěšně vyřešil výzvu k nalezení alternativního materiálu“, zdůrazňuje Lisa Schlingmann, produktová manažerka v LAPP. Ačkoli nový materiál je složitější na zpracování, LAPP se rozhodl tento materiál zahrnout do svého standardního sortimentu.

“S bezolovnatými kabelovými vývodkami SKINTOP® a SKINDICHT® zaujímá LAPP průkopnickou roli,” říká Guido Ege. Každý, kdo v současné době plánuje stroj s dlouhou životností, nemůže vyloučit možný zákaz olova.” Již nyní dáváme našim zákazníkům jistotu, že budou připraveni čelit budoucím výzvám.”

Zdroj a foto: Lapp Česká republika
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář