Senát podpořil krok, který sníží náklady pro rodinné solární elektrárny. Žádá od MPO urychlenou úpravu procesu měření

Datum 08.03.2023

Foto: Freepik

Domácí fotovoltaika v Česku láme rekordy. V roce 2022 bylo instalováno více než 33.000 fotovoltaických elektráren a zájem dál strmě roste. Lidé vidí v domácí fotovoltaice jeden z nejefektivnějších způsobů, jak bojovat s neúnosnými cenami za energie a jak si zajistit soběstačnost. Domácnost v Česku však například oproti domácnosti v Polsku pomocí fotovoltaiky šetří výrazně méně. V Česku se totiž elektřina dodaná a odebraná z distribuční soustavy fakturuje zvlášť pro jednotlivé fáze třífázové soustavy. Vyúčtování dodávky a spotřeby elektřiny v třífázové soustavě po jednotlivých fázích je přitom systém, který je v Evropské unii ojedinělý. Hospodářský výbor Senátu dnes podpořil iniciativu, která chce Česko “vrátit do Evropy”, snížit náklady pro domácnosti a zároveň i snížit závislost na technologie z Číny.

Senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu na svém jednání 7. března 2023 podpořil iniciativu několika senátorů s podporou oborových asociací na návrat k součtové fakturace. Ta totiž v Česku do roku 2011 existovala. Návrat k součtové fakturaci dlouhodobě podporují Svaz moderní energetiky, Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost.

Fakturace po fázích způsobuje českým domácnostem vícenáklady v miliardách korun ročně a s dalším nárůstem fotovoltaiky tato suma bude ještě stoupat,” říká výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. “Při současném systému je totiž nutné instalovat buď speciální – dražší – technologii anebo solární střídače provozovat v režimu, který způsobuje výrazně kratší životnost,” dodává Krčmář.

Průměrné vícenáklady odhaduje Solární asociace na 30.000 Kč – 40.000 Kč. V roce 2023 by při očekávaném nárůstu solárních elektráren mohly zbytečné vícenáklady pro české domácnosti dosáhnout 2 miliard korun. Kromě toho na současném systému vydělávají obchodníci s elektřinou, které ve stejný okamžik od domácností levně elektřinu vykupují a ve stejný okamžik na jiné fázi draze prodávají.

Pokud fotovoltaický systém neobsahuje asymetrický střídač a nebylo vhodně nakonfigurováno složení spotřebičů, může dojít k situaci, že výrobna sice vyrábí elektřinu, tu však dodává do distribuční sítě. Naopak pro chod elektrospotřebičů zákazník elektřinu nakupuje z vnějších dodávek. Důvodem pro tento rozpor je fakt, že v daný čas není na fázi, na kterou je dodávána vlastní vyrobená elektřina, odběr.

“V případě, že je ekonomika solárního projektu postavena na snížení množství energie, kterou je nutné nakupovat ze sítě, může taková situace podstatně celou investici znevýhodnit. Vyúčtování dodávky a spotřeby elektřiny v třífázové soustavě po jednotlivých fázích, které je aplikováno v Česku, je přitom unikátní v rámci států EU,” uvádí k nevýhodám systému současného měření programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Vyúčtování po fázích nahrává určitým technologiím (především asymetrickým střídačům), které se dnes vyrábějí výhradně v Číně,” dodává Martin Sedlák. “Válka na Ukrajině nám ukázala, jak nebezpečné může být závislost na jedné jediné zemi coby dodavatele jak surovin, tak paliva či technologie,” dodává Jan Krčmář ze Solární asociace. Přitom se v Česku nachází výroba klíčových komponent pro evropské střídače, která zaměstnává stovky lidí. Paradoxně pak tato technologie má v zemi, kde se vyrábí, oproti čínské konkurenci nevýhodu.

Pevně doufáme, že Ministerstvo průmyslu a obchodu bude brát obavy Senátorů vážně a urychleně připraví návrh novely vyhlášky o měření elektřiny tak, aby se český unikát fakturace po fázích zrušil,” dodává Martin Sedlák.

Co zjednodušeně znamená vyúčtování po fázích?

Fotovoltaická elektrárna v třífázovém zapojení dodává vyrobenou elektřinu do všech tří fází domovní instalace. Pokud však v některé z fází není dostatečný odběr, přeteče vyrobená elektřina na této fázi do distribuční sítě. V jiné fázi naopak výroba spotřebu domácnosti nepokrývá, dochází k odběru ze sítě. Výsledkem je stav, kdy zákazník dodává přebytky elektřiny do distribuční soustavy na jedné fázi a ve stejný okamžik z distribuční soustavy elektřinu odebírá, ale v jiné fázi. Zásadní problém v případě vyúčtování po fázích je v tom, že domácnosti se účtuje nikoli celkové saldo odebrané a dodané elektřiny, ale saldo za každou ze tří fází.Taková domácnost dodává elektřinu na jedné fázi do sítě levně nebo zdarma a na jiné fázi ze sítě nakupuje elektřinu draze, včetně regulovaných poplatků a DPH. Tento systém významně prodlužuje návratnost investice do vlastní výrobny. V případě součtového vyúčtování se zákazníkovi měří a účtuje pouze rozdíl mezi současně odebranou a dodanou elektřinou.

Jan Krčmář

Komentáře k článku (12)

 1. A VYSTRČILOVI ASI NEVADÍ ŽE PODPORUJE ČÍNSKE KOMUNISTY A OTROCKOU DETSKOU PRACÍ. ŽE???? NAJEDNOU ME NEVADÍ VYROBA PANELU!!! POKRYTECKY SENAT

  1. Mrkněte se na princip asymetrického a symetrického střídače a jeho činnost a pak mudrujte.

 2. Co to meleš ty pošuku. Proč to ANO za těch 8 let co vládlo nezměnilo. Jestli si to nepochopil, tak právě senát s Vystrčilem to chce změnit.

 3. Týká se to pouze projektů, kde si lidé nechali dát zcela nesmyslně symetrický střídač, který prostě výkon panelů jen tupě rozdělí na tři fáze a nezajímá se o zatížení jednotlivých fází.
  Normální člověk si v projektu pohlídá, aby měl asymetrický střídač, který výkon posílá na jednotlivé fáze podle jejich aktuálního zatížení. Tedy pošle klidně celý výkon na jednu fázi, pokud je na ní aktuálně zátěž.
  K čemu je vám fotovoltaika se střídačem, který vámi vyrobený výkon pošle do sítě po nevytížených fázích a vy si musíte pro zatíženou fázi výkon kupovat? Takový projekt jenom naprosto nesmyslně zatěžuje přenosovou síť.

  1. Jenom že u asymetrického střídače:
   Právě fungování střídače na hraně jeho technických možností totiž podle odborníků zkracuje jeho životnost až na polovinu. Pro zjednodušení by se tak dalo říci, že střídače využívané v Česku vydrží o polovinu méně než střídače v dalších zemích unie, kde je využíváno součtové měření spotřeby. Díky vysoké ceně střídačů se tak nepříjemně prodlužuje i návratnost celého fotovoltaického systému.
   Celý článek s vysvětlením:
   https://energozrouti.cz/clanek/fotovoltaiky-v-cesku-maji-kratsi-zivotnost-nez-v-jinych-zemich-eu-muze-za-to-technicka-rarita?

   1. S tou životností to je jinak a na konci videa to zmínil i p. Hrzina. Snížení životnosti je, protože vezmou symetrický střídač a upraví pouze firmware, tzn. zařízení a jeho součástky neodpovídají tomu jak bude střídač používán. Spíše tomu by se advokátní kancelář Frank Bold měla věnovat, že prodejci podvádějí zákazníka. Jinak mám střídač vyrobený v Německu, který je asymetrický, takže informace že asymetrické střídače vyrábí jenom Čína je lež. Jenom Čínan si dovolí zcela změnit provozní podmínky a nezměnit návrh/dimenzování součástek. Pan Hrzina zastupuje solární asociaci, takže jeho závěry budou tímto vždy ovlivněny.

  2. Ale prdlačky, ani asymetrický střídač nezvládá zátěž rozložit na potřebné fáze stoprocentně. Střídač se dimenzuje se na celkový výkon a na jednu fázi je pak schopen dlouhodobě dodávat do jedné fáze 1/3 výkonu + nějakou rezervu. Když jej naddimenzujeme aby výkon na jednu fázi byl shodný s výkonem panelů tak jsou tam zase zbytečné ztráty.

  3. Ten člávek je lobbistický až to bolí, nejhorší je že i demagog Sedlák asi nechápe že prostě asymetrický střídač je prostě jediné správné řešení pro nasměrovàní výkonu fotovoltaiky do nerovnoměrného zatížení spotřebičů dle fàzí. Bohužel další problém s přetoky do distribučních sítí, které neůměrně zatěžují soustavu tady nejsou zmíněny ani náhodou. Že to udělala část Evropy neznamená že to udělala chytře a nezmapovala důsledky na distribuční soustavu. Ale to by páni ekologové museli znát Kirchhoffovy zákony

  4. No z energožroutů si moc příklad neberte. Přece logicky je jasné, že musíte asymetrický střídač dimenzovat na větší výkon na jednu fázi. Ten kec o zkrácené životnosti je v tom že si to někdo neuvědomuje.

 4. Jenomže asymetrický měnič instalaci prodražuje, což je postatou tohoto článku a aktivity několika senátorů.

  1. Symetrický střídač při nesymetrické zátěži zase zatěžuje sít a mimo jiné způsobuje ztráty distribučního trafa a proč by to pak měli zaplatit ti co FVE nemají nebo mají asymetrický střídač.

Napsat komentář