Řídicí systémy Siemens LOGO! A SiHome promění obyčejný dům v chytrý, úsporný a udržitelný

Datum 18.09.2018

Na 29. ročníku Mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2018, který začíná právě dnes, představuje Siemens logický modulární systém LOGO!, který umí sledovat spotřebu energie včetně chytrého osvětlení a stínění, ale i řídit hospodaření s vodou.

Na regulaci prostorové teploty, kvality vzduchu včetně řízení vzduchotechniky a řešení pro dobíjení elektromobilů se specializuje systém SiHome. Ve spolupráci se společností Aco Marine Siemens ukáže unikátní využití systému LOGO! pro získávání pitné vody z vody mechanicky kontaminované.

  • Modulární systém LOGO! pro sledování a řízení spotřeby energií, hospodaření s vodou a chytré osvětlení a stínění
  • Systém SiHome pro regulaci teploty, kvality vzduchu a řízení vzduchotechniky a dobíjení elektromobilů
  • Spolupráce s Aco Marine: LOGO! pomáhá získat pitnou vodu z vody mechanicky kontaminované
  • Seminář pro veřejnost 19. září: jak propojit a ovládat chytrý dům

LOGO!

Díky internetu a nástupu inteligentních technologií je dnes možné na dálku řídit prakticky jakékoli zařízení – od řízení velkých továren a letištních hal po malé rodinné domky. Právě pro řízení chytrých domů se ideálně hodí programovatelný logický modul Siemens LOGO!: v reálném čase monitoruje spotřebu energií, zajistí bezpečný provoz domácí čistírny odpadních vod stejně dobře jako zavlažování zahrady, ohřeje saunu nebo ohlídá filtraci bazénu.

Prostor pro využití systému LOGO! je prakticky neomezený. „Záleží jen na požadavcích majitele, pro jakou aplikaci systém požaduje. Může s ním vzdáleně spravovat, monitorovat a řídit třeba i chov domácích zvířat,“ vysvětluje Tomáš Froněk, produktový manažer společnosti Siemens. „V nové verzi si každý klient může vytvořit vlastní design stránek a vkládat tam libovolné obrázky, výkresy nebo texty,“ doplňuje Tomáš Froněk.

S modulárním systémem LOGO! lze komunikovat buď prostřednictvím internetu nebo sítě GSM. Díky integrovanému webovému serveru umožňuje ovládat některé funkce z chytrého telefonu a když se stane něco mimořádného, systém okamžitě majitele upozorní.

SiHome

Rodinný dům je dnes vybaven technologiemi pro vytápění, chlazení a větrání a dnes stále častěji i technologiemi pro dobíjení elektromobilů. Chytrý dům si se všemi těmito technologiemi rozumí a dokáže efektivně využívat vazeb mezi nimi.

SiHome si poradí i s řízením fotovoltaické elektrárny na střeše domu, ukládáním a spotřebou vyrobené energie. „Zároveň je připraven na rozvoj elektromobility a nabízí kompaktní řešení pro nabíjení elektromobilů. Díky aplikacím v dotykovém panelu nebo mobilním telefonu mají navíc uživatelé o energiích neustálý přehled.” říká Ivo Pavera, vedoucí technického oddělení CPS divize Building Technologies.

Dostatečný přísun čerstvého vzduchu je základem kvalitního života. Vydýchaný vzduch snižuje schopnost koncentrace a způsobuje únavu a bolesti hlavy. Díky řízení kvality vzduchu budou majitelé například ráno vstávat mnohem svěžejší.

Neméně důležitý je doma pocit bezpečí. Dům se systémem SiHome k němu přispívá tím, že monitoruje úniky vody nebo plynu, kouř, pohyb a v případě nečekaných a nechtěných situací na ně okamžitě upozorní nebo sám zareaguje.

Pitná voda na počkání

Siemens představí také společnou realizaci s firmou Aco Marine, která vyrábí unikátní filtrační jednotky na pitnou vodu pro domovní i průmyslové prostředí. Z jakkoliv mechanicky kontaminované vody (např. dešťovky) vyrábí pomocí patentované membránové nanotechnologie destilovanou vodu, kterou dále upravuje do kvality pitné vody. Systém LOGO! hlídá hladinu vody v několika filtračních nádržích a tlak na koncích membrány a řídí proces jejího čištění. LOGO! řídí i přidávání ozonu a minerálů, které z destilované vody dělají pitnou. To vše pomocí vzdálené správy systému a komunikace pomocí e-mailu a SMS.

Výhody systému LOGO! potvrzuje i zástupce společnosti Aco Marine Petr Carvan, vedoucí výzkumu a vývoje městských a průmyslových filtračních systémů: „Automatizační systém LOGO! od Siemensu jsme si vybrali proto, že splňuje všechny nároky na perfektní řízení, které naše vyspělá technologie potřebuje. Systém je flexibilní, rychlý, přesný, cenově dostupný, plně modulární, reaguje na změny parametrů a umožňuje nadstavby v podobě webového rozhraní, dálkového řízení a možnosti IoT.“

MindSphere pro správu rodinných domů i velkých budov

Součástí veletržní prezentace bude také představení cloudové platformy pro IoT MindSphere a její propojení s výrobními linkami a technologiemi velkých budov. Jako ukázka poslouží realizace z Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC v Praze. Zde systém Siemens sbírá data z výrobních strojů a zároveň monitoruje energetickou síť a plánuje výrobu tak, aby bylo možné využít nejnižší tarify za elektřinu, a tím uspořit náklady.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář