První ocelový most vytištěný na 3D tiskárně je v Amsterdamu

Datum 22.07.2021

Foto: Adriaan de Groot

Most, který vytiskli čtyři roboti za pouhých šest měsíců, je předzvěstí nového začátku aditivní výroby. Jedná se o proces vytváření trojrozměrných objektů na základě digitálních dat. Takovýto trojrozměrný objekt můžou nejen obdivovat, ale také se po něm nově projít lidé v Nizozemsku.

Šest let po zahájení projektu byl v Amsterdamu konečně otevřen dvanáctimetrový most pro pěší, který navrhl Joris Laarman a postavila nizozemská robotická společnost MX3D. Most, který byl vyroben z nerezových tyčí pomocí šestiosých robotických ramen, se klene přes Oudezijds Achterburgwal v amsterdamské čtvrti červených luceren.

Na konstrukci bylo použito 4 500 kilogramů nerezové oceli, která byla během šesti měsíců vytištěna roboty na 3D tiskárně a poté byla jeřábem umístěna na místo nad kanálem. Její zakřivený tvar ve tvaru písmene S a zábradlí s mřížovou perforací byly navrženy pomocí parametrického modelovacího softwaru.

Tým, který za tímto mostem stojí, tvrdí, že tato technika ukazuje, jak může technologie 3D tisku vést k efektivnějším konstrukcím, které spotřebují méně materiálu. Podle týmu může tato technika vést k udržitelnějším stavbám.

“Průmysl stojí před obrovskou výzvou, jak se v roce 2050 stát uhlíkově neutrálním,” uvedl stavební inženýr Stijn Joosten ze společnosti Arup a dodává: “Pokud jako projektanti a inženýři zintenzivníme naši snahu a projevíme vůli něco změnit, můžeme přinést potřebné inovace, které změní prostředí, v němž se bude v budoucnu stavět.”

Foto: Thijs Wolzak

Tento most vytištěný na 3D tiskárně by zde měl zůstat po dobu dvou let, kdy bude původní most renovován. Projekt byl dokončen díky spolupráci nizozemského startupu MX3D, který se zaměřuje na 3D tisk kovů a výzkumníků z Imperial College London a The Alan Turing Institute.

Radim Ptáček, zdroj: MX3D

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář