10 otázek pro Romana Grunda

Datum 19.11.2021

Roman Grund

  1. Jak dlouho jste v Trevosu  a co Vás baví na práci v pozici vedoucího vývoje?

V Trevosu jsem šestý rok. Celý profesní život se pohybuji okolo světla. Na ČVUT FEL jsem vystudoval elektroenergetiku se zaměřením na světelnou techniku. Pracoval jsem jako zkušební technik svítidel v národní zkušebně, jako světelný konzultant v mezinárodní firmě a nyní jsem součástí kolektivu, který vyvíjí svítidla. Kruh vývoje, výroby a aplikace svítidel se uzavřel. Oblast vývoje a výroby svítidel je velice zajímavá technická oblast. Stále mám možnost se seznamovat s novinkami, podílet se na přípravě nového svítidla. Podílet se na rozvoji technologických znalostí a dovedností firmy až po zavedení novinek do výroby. V případě řady NANOTTICA bylo velmi zajímavé, být např. u revoluční metody vývoje a výroby optického systému.

  1. Jak se zrodil nápad využít nano-optické materiály k výrobě světel?

Vývoj nového svítidla byl od začátku zaměřen na zásadní technickou a technologickou inovaci svítidla. Po zkušenosti s vývojem optického systému svítidel řady INNOVA jsme se snažili použít optický systém s vyšší účinností, systém umožňující navrhnout „dokonalejší“ distribuční charakteristiku světla. Požadavky zákazníků nás směřovaly na systém s co nejlepší optickou účinností, systém s precizní distribucí světla, který minimalizuje nežádoucí oslnění. Po analýze všech technických možností jsme se rozhodli vkročit na nám do té doby málo známou půdu nano optických světelných systémů.

  1. Jak dlouho trval vývoj?

Na začátku byl 2,5 let trvající vývoj nového svítidla, kdy jsme ověřovali technologické možnosti vývoje a výroby nano optického systému. Požadavky na preciznost a velikost detailu nano optické struktury jednoznačně vyřazovaly pro nás do té doby používané technologické postupy. Výsledkem našeho vývoje je kryt s nano optickým systémem, který má vysokou optickou účinnost až 94% a eliminaci nežádoucího jasu bodových diod. 

  1. Co Vás během procesu objevování a vývoje překvapilo?

U předchozích svítidel jsme výrazně rozšířili své znalosti v oblasti materiálů, zpracovatelnost různých druhů plastů, jejich odolnost vůči vnějšímu prostředí, technologická náročnost na výrobní proces apod. Při vývoji svítidla NANOTTICA jsme kromě materiálových a technologických požadavků zásadně řešili problematiku fyzikální. Díky optickému systému s nano čočkami jsme dokázali vyrobit svítidlo s vysoce účinným 3D optickým krytem, který dokáže světlo distribuovat do požadovaných směrů a zároveň zajistit co nejnižší hodnotu činitele nežádoucího oslnění (UGR). Propojit tyto tři problematiky (materiální, technologickou a fyzikální) v jeden funkční celek byl technický oříšek, který jsme však společnými silami rozlouskli.
NANOTTICA je kolektivní dílo. S výrobkem jde nedílně ruku v ruce nová výrobní technologie a vize produktu.

  1. Čím je světlo s nano-optickými vlákny jiné/lepší než dosavadní světla?

Díky optickému systému s nano čočkami jsme dokázali vyrobit svítidlo s vysoce účinným 3D optickým krytem, který dokáže světlo distribuovat do požadovaných směrů a zároveň zajistit co nejnižší hodnotu činitele nežádoucího oslnění (UGR). Svítidlo má krytý nežádoucí jas čipů a zároveň dosahuje propustnost optického krytu až 94 %. Díky těmto vlastnostem nabízí měkké světlo, bez nežádoucích multi stínů, které vytvářejí jiné optické systémy.

  1. Jak toto světlo nové generace působí na člověka?

Nevhodné osvětlení se projevuje únavou, letargií apod., následně dojde k snížení produktivity pracovníka. Svítidlo s nano optickým systémem vyzařuje světelný svazek v maximální možné míře na požadované místo zrakového úkonu. Kryje nežádoucí jas čipů a tím minimalizuje oslnění pracovníka v daném prostoru. Při takto komfortním osvětlení dokáže pracovník maximálně využít své pracovní schopnosti po celou pracovní dobu.

  1. Kde všude se dá toto svítidlo vhodně využít?

Svítidlo je vhodné pro osvětlení v průmyslu např. na pracovištích výstupních kontrol. Ve veřejných prostorách, komunikačních chodbách, parkovištích, potravinářském průmyslu atd.

  1. Jaký je dopad tohoto světla na případnou úsporu?

Díky své vysoké účinnosti svítidlo nabízí vynikající poměr cena/světelný výkon. Díky tomu se docílí kratší návratnosti při výměně nového moderního LED svítidla místo původních zářivkových svítidel. 
Úsporu nalezneme nejen v počtu svítidel a montáži na projekt, ale především v dlouhodobé úspoře energií. Nano optický systém dává svítidlu NANOTTICA náboj světla nové generace.

  1. Kam se budou ubírat vaše další kroky ve vývoji? Pokud můžete prozradit…

Máme dlouhodobé cíle, které poslední dva roky musíme korigovat. Doba není jednoduchá pro nás a ani pro zákazníky a je třeba flexibilně reagovat. Po uvedení nového svítidla NANOTTICA na trh si budeme muset znovu všechno vyhodnotit. Předpokládáme, že v dalším kroku se zaměříme na svítidlo, které bude víc orientované na společenské prostory.

  1. Úspěšní lidé a projekty si často prošli i různými chybami, které museli překonat, aby se posunuli tam, kde jsou teď. Je něco co Vás na tomto projektu „poučilo“?

Při tomto projektu jsme se naučili být trpěliví a nepodléhat nervozitě. Nepodařilo se nám udržet původní harmonogram. Poslední dva roky bylo v podstatě nemožné odjet na jednání k partnerovi. Provádět technologické zkoušky, testy i samotný výzkum a vývoj pomocí videokonferencí je něco, co jsme do té doby nepoznali. Díky týmové práci a důvěře ve vlastní schopnosti se nám podařilo vývoj dokončit se zpožděním pouze několika měsíců oproti původnímu plánu.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář