Před 75 lety byl v závodě Siemens Elektromotory Frenštát vyroben první elektromotor

Datum 18.02.2022

Archivní snímek z továrny Moravských elektrotechnických závodů. Pohled na původní výrobu elektromotorů – na fotografii je pracoviště zapojování pračkových motorů. Foto: archív Siemens

První vyrobený elektromotor, typ E6bV2-088, opustil brány závodu Siemens, tehdy Moravských elektrotechnických závodů, 15. února 1947. Od té doby se jich vyrobily miliony, které poctivě sloužily a dodnes slouží zákazníkům po celém světě. 

První vyrobený elektromotor typu E6bV2-088. Foto: archív Siemens

Příběh elektromotorů z Frenštátu pod Radhoštěm se začal psát už v roce 1946, kdy z bývalé textilky vznikl národní podnik MEZ (Moravské elektrotechnické závody. Kromě elektromotorů, které závod nejen vyráběl ale i vyvíjel, se dříve ve Frenštátě vyráběly i jiné produkty, jako například indukční spojky, elektronika pro automobily Škoda a Tatra, statické měniče kmitočtů, nebo i oblíbená elektrotechnická stavebnice MEZ elektronik. 

Pohled na továrnu MEZ ve čtyřicátých letech minulého století. Foto: archív Siemens

Po téměř půlstoletí fungování pod hlavičkou MEZ se závod v roce 1994 stal součástí koncernu Siemens a dnes se podílí na zajišťování potřeb celosvětové poptávky po elektromotorech určených do průmyslové výroby, infrastruktury a řady dalších odvětví.

Současný pohled na výrobní závod ve Frenštátě pod Radhoštěm. Foto: Siemens

„Dalo by se říct, že se svou pětasedmdesátiletou historií je náš výrobní závod v důchodovém věku, ale opak je pravdou. Firma svými inovacemi produktů a výrobních procesů patří mezi špičku v oblasti automatizace a digitalizace průmyslu. Jsme důležitou součástí místní komunity, partnerem města, ale i okolních středních a vysokých škol. Za tím, co jsme za pětasedmdesát let dokázali, stojí inovativní myšlení a nesmírné úsilí našich zaměstnanců i důvěra našich zákazníků a obchodních partnerů, a toho si nesmírně vážíme,“ uvádí Roman Valný, ředitel závodu Siemens Elektromotory Frenštát.

Mariana Kellerová

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář