Největší projekt energetických úspor se rozběhl. ČVUT ušetří 20 mil. Kč.
18.01.2020V devíti areálech ČVUT v Praze startují stavební a energeticky úsporná opatření, která sníží spotřeb...
Datum 05.06.2022
Foto: ČVUT
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a společností Spectrasol vyvíjí fototerapeutické pomůcky pro prevenci i podporu léčby pacientů s afektivními poruchami. Jako první byl dokončen funkční vzorek světelné sauny, o kterou již projevilo předběžný zájem několik psychiatrických zařízení.
Světelná sauna je určena pro podporu psychického zdraví, výkonnosti a stabilizaci cirkadiánních rytmů. Jedná se o zařízení, které díky své specifické prostorové konstrukci a použití vysoce účinných světelných zdrojů s funkčně přizpůsobenými spektrálními parametry zvyšuje účinek klasické fototerapie a současně snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků (zarudnuti očí, oslnění atd.), které dosud u nezanedbatelné části populace omezovaly využití tohoto druhu léčby.
Ověření účinnosti světelné sauny provádí Národní ústav duševního zdraví. Moderní fototerapeutické pomůcky by měly nalézt své využití v desítkách nových center duševního zdraví, která by měla vzniknout do roku 2030 v rámci probíhající reformy péče o psychicky nemocné.
Projekt Stabilní a mobilní zařízení pro podporu cirkadiánní synchronizace, léčbu a prevenci psychických poruch prostřednictvím fototerapie plnospektrálním světlem (FullSpectralSun) byl financován z veřejného grantu Technologické agentury ČR č. FW02020025.