ČEZ se stane jediným vlastníkem tradiční české firmy z oblasti jaderné energetiky Škoda JS

Datum 18.06.2022

Příprava transportu čpavkového reaktoru. Ilustrační foto: Škoda JS

Podle včerejší tiskové zprávy skupiny ČEZ se změní změní majitel tradiční české firmy z oblasti jaderné energetiky Škoda JS. Novým a zároveň jediným vlastníkem bude právě energetická skupina ČEZ.

Vyřeší tak problematiku svého významného dodavatele, který se před několika lety stal součástí ruské strojírenské skupiny OMZ, ovládané Gazprombankou. Díky tomu se společnost v současné době ocitla v ohrožení sankcí, což má potenciální dopad i na zajištění stávajících klíčových dodávek pro jaderné elektrárny ČEZ.

Škoda JS je původní českou společností s tuzemskými zaměstnanci a unikátním domácím know-how, se kterou ČEZ dlouhodobě spolupracuje, zejména v oblasti jaderného paliva a údržby primárního okruhu jaderných elektráren. Spolu se společností Škoda JS získá ČEZ i další podíl ve vědecko-výzkumném pracovišti ÚJV Řež, který ŠJS dnes vlastní. Podíl ČEZ v ÚJV Řež tak stoupne z 52,46 % na 69,85 %.

Složitou transakci ČEZ realizuje ve spolupráci s WOOD & Company, významnou finanční a investiční skupinou s předním postavením na středoevropském trhu, která bude držitelem akcií do schválení transakce antimonopolními úřady. Tento postup zajistí, že společnost Škoda JS již nebude ohrožena sankcemi bezprostředně po podpisu smlouvy, nikoliv až poté, kdy antimonopolní úřady dají Skupině ČEZ souhlas s převzetím plné kontroly, jak by to bylo za normálních okolností běžné.

Michal Matějíček
zdroj: tisková zpráva ČEZ

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář