
Fotoreportáž: Elektrotechnická výstava Volty.cz 2023
18.10.2023Před dvěmi týdny proběhla v Ostravě na výstavišti Černá louka Elektrotechnická výstava Volty.cz na k...
Datum 30.08.2023
Foto: Dave LZ, Unsplash
Dnes můžeme Měsíc na noční obloze zpozorovat zářivější a větší než jindy. Z celého roku se totiž právě dnes přiblíží Zemi nejvíce. Dokonce bude tak blízko naší planety, že příště se na takovou vzdálenost dostane až v roce 2037. Abychom ale byli úplně přesní, té největší velikosti dosáhne Měsíc až zítra v půl čtvrté ráno. Tomuto jevu se také říká superúplněk.
Měsíc obíhá naši planetu po eliptické dráze. Bodu, v němž je na této elipse během jednoho oběhu nejblíže k Zemi, se říká perigeum, naopak nejvzdálenější místo se nazývá apogeum. Perigea nastávají při každém oběhu Měsíce kolem Země, ale ne vždy při úplňku.
Jakmile se sejde úplněk s perigeem nebo se mu hodně přiblíží, říká se mu superúplněk. Ve srovnání s úplňkem v době, kdy je Měsíc od Země naopak na nejvzdálenějším místě, je měsíční kruh asi o 14 procent větší a o 30 procent jasnější. Excentricita dráhy Měsíce způsobuje, že v perigeu (přízemí), kdy je Zemi nejblíže, činí vzdálenost až 356 400 km, zatímco v apogeu (odzemí) může být od planety maximálně vzdálen až 406 700 km.
Zdroj: timeanddate.com
Srovnání průměru superměsíce z 19. března 2011 (vpravo) vůči běžnému úplňku z 20. prosince 2010 (vlevo). Zdroj fota: Wikipedie
Petr Svoboda