Od příštího léta musí distributoři začít s instalací chytrých elektroměrů do sítě

Datum 17.09.2023

Chytré elektroměry budou základem budoucí moderní sitě. Foto: EG.D

Energetický svět se mění. Přibývá obnovitelných zdrojů energie a dochází k čím dál tím větší decentralizaci energetiky. Klíčovou roli do budoucna hraje robustní a moderní distribuční síť a jejím důležitým prvkem jsou chytré elektroměry. Podle zákona musí už od července příštího roku distribuční společnosti začít osazovat všechna odběrná místase spotřebou nad 6 MWh ročně chytrým měřidlem. Distribuční společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON v České republice, se na tuto situaci připravuje dlouhodobě a do sítě už v rámci pilotních projektů nainstalovala v několika lokalitách zhruba 33 000 chytrých elektroměrů.

V energetice aktuálně vidíme velké změny směrem k její decentralizaci. Tradiční toky energie od konvenčních zdrojů ke spotřebitelům se mění. Lidé už nejsou pouze konzumenti, ale jsou také producenti. Do sítě se zapojuje obrovské množství obnovitelných zdrojů a díky nově schválené legislativě budou lidé moci od příštího roku energii nejen přijímat a vyrábět, ale také sdílet. Základem tohoto nového energetického světa je i nadále distribuční síť a naše poslání je stále ji spolehlivě řídit. Abychom toho byli schopni, potřebujeme detailní a rychlé informace o tom, co se v síti děje a klíčové tak jsou chytré technologie, které už do sítě dlouhodobě instalujeme a každý rok jde na jejich implementaci značná část investičních prostředků,“ vysvětluje David Šafářčlen představenstva společnosti EG.D

Společnost EG.D začala s implementací chytrých elektroměrů do sítě už na podzim 2020 v několika vybraných lokalitách, kde už nyní funguje přes  33 000 chytrých elektroměrů. Jednou z lokalit, kde už chytré elektroměry jsou ve velkém množství, je třeba Písecko. V jižních Čechách je další podobnou lokalitou Blatensko a třetí významnou oblastí je pak Pacovsko na pomezí Jihočeského kraje a Kraje Vysočina. Ukázkou využíti chytrých elektroměrů je pak projekt první chytré vesnice v České republice ve Starovicích na jižní Moravě. I tam EG.D osadila chytré elektroměry do nově budované části, aby je následně rozšířila do celé obce a vybavila jimi 500 odběrných míst.

EG.D osadí chytrými elektroměry přes půl milionu zákazníků

Vyhláška určuje pro distribuční společnosti, aby od 1. července nadcházejícího roku začali osazovat chytrými elektroměry všechna odběrná místa se spotřebou nad 6 MWh ročně. 

„My jsme se rozhodli, že půjdeme ještě nad rámec této povinnosti a plánujeme osadit chytrým měřením všechna dvoutarifní odběrná místa, což aktuálně činní vyměnit elektroměr u zhruba 560 000 odběratelů,“ konstatuje Tomáš Samuel, projektový manažer EG.D zodpovědný právě za projekt roll outu chytrého měření.

S prvními výměnami by chtěla EG.D začít už během jara příštího roku. Hotovo by mělo být do konce roku 2027.

Na roll out chytrého měření se připravujeme už řadu let a jsme nachystaní tak, abychom ho zvládli,“ dodává Tomáš Samuel.

Smartmeter přinese zákazníkům řadu výhod

Výměna klasického elektroměru za chytrý bude pro klienty zcela zdarma. A kromě výhod pro řízení sítě přinese mnoho pozitivních prvků i pro samotné zákazníky. 

Jedním z nich je fakt, že ubyde klasické odečítání elektroměrů, jak ho lidé znají. Elektroměry budou posílat data o spotřebě každý den samy a lidé budou mít přehled o své spotřebě. S tím souvisí i řada dalších věcí. Chytré elektroměry umožní v téměř reálném čase optimalizovat vlastní spotřebu, využívat energii efektivně, a v důsledku tak snížit náklady či dopady na životní prostředí. Vždy aktuální informace o naměřených hodnotách se budou hodit například při změně dodavatele, při přepisu odběrného místa, při mimořádné fakturaci nebo při změně cen.

Chytré elektroměry jsou také potřeba pro klienty s FVE elektrárnou nebo například s wallboxem pro dobíjení elektromobilů.

Roman Šperňák

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (5)

  1. Mluvil jsem na konf. ve Spanelsku s borcem z JIzni Afriky. Tam jim vypinaji el. jiz 2x denne vzdy asi na 2 hodiny, kvuli cca 20% nedostatecne kapacite vyroby ze starych poruchovych uhelnych elektraren. Situace se pry stale zhorsuje a nove el. se vubec nestavi. Nakonec pry zrejme cela zeme zkonci jen na obnovitelnych zdrojich. Kdo ma dum tak solary a dieselagregat, kdo ma byt tak smula…. Brzy i u nas….je treba cist mezi radky napr:
    “Chytré elektroměry umožní v téměř reálném čase optimalizovat vlastní spotřebu, využívat energii efektivně, a v důsledku tak snížit náklady či dopady na životní prostředí.”

  2. … uz aby skončilo přitrouble měření po fázích!
    Jedine tak se ČR stane součástí kulturního energetického trhu

  3. Není mi jasné, proč tohle opatření má vést ke snížení spotřeby elektrické energie. Když topím akumulačními kamny ve dvou místnostech o celkovém příkonu 13 kW, tak co si nevyreguluji už teď, tak nemám. Nebo zas chtějí poškozovat zvýšenými cenami ty, kteří mají vyšší spotřebu ? Já jsem díky dvouměsíčnímu vypnutí kamen v obývacím pokoji ušetřiůl proti dřrívějšku asi 4 MWh (z 15 na 11), ale víc už šetřit nemohu. A dům, v němž žiji se nehodí ani na zateplení ani na voltaiku a je o samotě.

    1. Myslím Františku, že jak píše v příspěvku “Kluk z budoucnosti” je potřeba číst mezi řádky. Tyto chytré elektroměry budou dodavatelům kromě jiného vykreslovat graf spotřeby a podle toho budou schopny zjistit co zrovna používáte a jak dlouho atd. Takže když vláda nařídí, že je potřeba snížit teplotu v budovách, tak jednoduše přes chytrý elektroměr Vám odpojí na určitou dobu elektřinu a to je to jejich snížení spotřeby. Vím, že to zní fantasmagoricky, ale věřím tomu, že tuto funkci ty chytré elektroměry budou mít.

  4. Máte prosím jedinečnou šanci využít znovuspuštěni dotačního programu prostřednictvím SFŽP a využít tepelné čerpadlo, které Vám díky cca 4násobné účinnosti uspoří elektřinu na jednu čtvrtinu! Program bude spuštěn 26.09.2023.

Napsat komentář