Automatické přepínače pro dva spotřebiče až do 2x 63A a to nejen pro fotovoltaiku
27.06.2024Firma BONEGA přináší na trh další, aktuálně velmi žádanou a užitečnou přístrojovou sestavu, kterou j...
Datum 25.04.2024
Foto: Bonega
Firma BONEGA přivádí na trh další zajímavý výrobek a to hybridní (poloautomatický) přepínač sítí.
Uživatel má možnost si přepínat mezi jím určenou prioritní a sekundární (záložní) sítí a to dle svého uvážení kdykoli ručně. V případě jeho nepřítomnosti a současně výpadku napájení má zájem, aby se mu po obnově napájení automaticky přepnul provoz na jím preferovanou prioritní síť (i když bylo původně přepnutí nastaveno na sekundární síť). A přesně podle tohoto zadání hybridní přepínač funguje.
Principiálně je poloautomatický přepínač založen na tom, že jeho silový základ netvoří žádné stykače, ale spolehlivější jističe 1P+N nebo 3P+N, které tak či tak musí v elektroinstalaci pro každou síť být. Na jističe pak navazují podpěťové spouště, jejichž křížovým zapojením se vyloučilo nebezpečí vzájemného spojení sítí. U prioritního jističe je pak jen jednomodulový nahazovač. Když si odmyslíme v sestavě jističe, tak přepínač „zabírá“ na DIN liště (mimo jističů) pouze tři moduly.
Reakce takového poloautomatického přepínače jsou následující:
a) uživatel má ručně sepnutou prioritní síť (jistič pro sekundární síť je ve vypnutém stavu) – po výpadku napájení dojde k vypnutí jističe pro prioritní síť a po obnově napájení nahazovač sepne jistič pro prioritní síť
b) uživatel má ručně sepnutou sekundární síť (jistič pro prioritní síť je ve vypnutém stavu) – po výpadku napájení dojde k vypnutí jističe pro sekundární síť a po obnově napájení nahazovač sepne jistič pro prioritní síť.
Výhodou pro uživatele je to, že i v jeho nepřítomnosti se automaticky obnoví ta síť, která je pro něj prioritní. V případě požadavku lze také pomocí časového relé vytvořit předem určené zpoždění pro sepnutí jističe prioritní sítě (proti nežádoucím rychlým reakcím jako jsou výpadky el. proudu při bouřce, atd..).
Byl záměrně koncipován především jako bezpečný ruční přepínač v tom smyslu, že po výpadku napájení dojde automaticky k vypnutí obou sítí. Na uživateli je pak rozhodnutí, kterou síť po obnoveném napájení ručně sepne.
Podobně jako výše uvedený poloautomatický přepínač je založen na tom, že jeho silový základ netvoří žádné stykače, ale spolehlivější jističe 1P+N nebo 3P+N, které tak či tak musí v elektroinstalaci pro každou síť být. Na jističe pak navazují podpěťové spouště, jejichž křížovým zapojením se vyloučilo nebezpečí vzájemného spojení sítí. Když si odmyslíme v sestavě jističe, tak přepínač „zabírá“ na DIN liště pouze dva moduly.
Výhodou pro uživatele je to, že se v případě výpadků bezpečně vypnou jističe pro obě sítě.
Uživatel má k dispozici bezobslužný automatický přepínač. Při instalaci si jen určí, která síť je pro něj prioritní. Po výpadku této prioritní sítě se automaticky přepne na záložní síť. Po náběhu hlavní sítě zase automaticky vypne záložní síť a sepne provoz přes dříve specifikovanou prioritní síť.
Podobně jako výše uvedené přepínače je i automatický přepínač založen na tom, že jeho silový základ netvoří žádné stykače, ale spolehlivější jističe 1P+N nebo 3P+N, které tak či tak musí v elektroinstalaci pro každou síť být. Na jističe pak navazují podpěťové spouště, jejichž křížovým zapojením se vyloučilo nebezpečí vzájemného spojení sítí. Dále jsou v sestavě nahazovače, relé a jištění obou ovládacích okruhů. Sestava „zabírá“ na DIN liště 18 modulů. Dodáváme je jak na DIN liště, tak i přímo v rozvaděčích (případně s kontrolkami).
V případě požadavku lze také pomocí časového relé vytvořit předem určené zpoždění (proti nežádoucím rychlým reakcím jako jsou výpadky el. proudu při bouřce, atd..).
Přednosti řešení přepínání přes jističe a ne přes stykače:
Výhodou pro uživatele je to, že se vše odehrává automaticky. Cena je jednotná pro různé hodnoty jističů 3P+N (od 1A do 63A). Prodej hybridních přepínačů sítí již byl zahájen.
V případě zájmu o cenovou nabídku nových i stávajících přepínačů nás kdykoliv kontaktujte.
Bonega