Laserové aplikace šité na míru

Datum 19.02.2016

Firma Lintech, spol. s r.o. byla založena v roce 1993 za účelem vývoje v oblasti laserové technologie, automatizace, stavby jednoúčelových strojů a zakázkové výroby. To vše pod záštitou norem a standardů té nejvyšší kvality.

V oblasti průmyslového značení se jako jedna z mála firem v ČR může pochlubit velmi širokým záběrem produktů a služeb, které nabízí. V případě nákupu zboží od firmy Lintech je tedy možné mluvit např. o jednoduchých formách značení, kterými jsou standardní razníky, mechanické razící stroje, mikroúderové jednotky či kompaktní popisovací laserová zařízení LinBox. Firma ale také nabízí zakázkové služby. Mezi ně lze zahrnout zakázkovou výrobu razidel a panelů, výrobu struktur a dezénů, zakázkovou montáž elektrotechnických součástek, ale i stavbu jednoúčelových strojů na zakázku.

Právě výroba a servis jednoúčelových strojů tvoří velkou část portfolia firmy Lintech. Tyto stroje slouží pro identifikaci a značení dílů, pro svařování trvalých spojů kovových i plastových komponent, řezání, povrchové úpravy a mnoho dalších.

Nejčastější aplikací jednoúčelových strojů tvoří právě laserové značení. V této oblasti se firma Lintech pohybuje nejdelší dobu (téměř 25 let). To znamená, že disponuje největšími zkušenostmi v této branži a může tak nabídnout široké spektrum možností laserových řešení. Laserový popis lze definovat jako technologii sloužící k vytváření nesmazatelného grafického či jiného motivu tepelným působením laserového svazku na povrchu značeného předmětu.

Ladění a nastavování správných parametrů pro popis není jednoduché a je zapotřebí zvolit pro daný materiál ty nejvhodnější. Lze tím pak předejít různým mikrotrhlinám v materiálu, jeho korozi či úplnému znehodnocení popisovaného kusu. Špatně zvolené parametry mohou také negativně ovlivnit vzhled kusu nebo procesní čas. Znalost všech možností technologie umožní nejen precizní výsledky aplikace, ale také hledání nových inovativních postupů. Např. u vláknových laserů je možné díky velkému frekvenčnímu rozsahu až do jednoho MHz tepelně ovlivňovat materiály tak, že se změní podstata popisu odebíráním materiálu (většinou světlý popis) na tepelné ovlivnění/kalení materiálu do tmavé barvy. Tak tomu je např. u popisu eloxovaného hliníku a jiných kovů.

Druhou nenahraditelnou oblastí laserových aplikací je laserové svařování. V tomto oboru firma Lintech patří mezi výhradní dodavatele pro některé nadnárodní korporace v oblasti Automotive již několik let. Přidanou hodnotou je kompletní řešení a realizace projektu. Od svařování jak plastových tak i kovových součástí, testování a vývoje spojování materiálů až po stavbu a dodávku jednoúčelové svařovací stanice. Velmi důležité je např. při svařování plastových komponent zvolit správnou metodu svařování. Nejčastěji jsou využívány metody obvodové a kvazi-simultánní. V obou případech se jedná o způsob svařování využívající tepla laserového paprsku a tlaku, který je vyvozen vnějším přítlačným mechanismem na svařované díly. Při těchto metodách je vždy laserová soustava i svařovaný díl v klidovém stavu a pohyb paprsku zabezpečují vysokorychlostní zrcadla. Podobně je tomu i u svařování kovových komponent, např. nerezových rotačních součástí – čidel či sensorů. Tam je navíc možné hýbat pouze se svařovaným kusem a laserový paprskem může svítit pouze do jednoho bodu. Pohyb dílu obstarává buď rotační osa, nebo jiný pohyblivý mechanismus. Mechanismy a díly svařovacích i popisovacích stanic je možné po konzultaci upravit nebo nahradit odběratelem žádaným typem.

Části všech jedno a více účelových stanic, které firma Lintech komponuje dohromady a tvoří z nich tak fungující celky, pochází od výhradních britských a německých dodavatelů prestižních značek. Již od samého začátku vzniku firmy pomohli tito dodatelé zavést určitý standard kvality, který si firma Lintech snaží udržet nadále, i přes velký tlak asijské konkurence. Hlavní výhodou této dlouholeté spolupráce není jen možnost, kvalitní díly nakupovat, ale také společně vyvíjet nové postupy, zlepšovat ty stávající a nabízet tak nejefektivnější řešení v oblasti laserových aplikací. Pokud je navíc firma schopna tato zařízení sama stavět, součástku po součástce, umožní ji to, všechny komponenty znát do detailu. Pak může zákazníkovi nabídnout tu nejlepší kompozici funkčního celku a pomocí kvalitního a včasného servisu zařízení udržovat až po desetiletí.

Volty 700 x 200 px

Komentáře