S napětím sledujeme nejnovější trendy a proud informací posíláme k vám…

Proti průvanu je nejlepší topení přímo pod oknem

Datum: 02.11.2019

proudeni_vzduchu_v_okoli_okna_text_-15c_tint_20cu_zaskleni_1.1_wm2k

Proti průvanu je nejlepší topení přímo pod oknem Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT zkoumalo vliv čtyř různých typů elektrického vytápění na proudění vzduchu v místnosti. Ukázalo se přitom, že i budovy s nízkou spotřebou energie mohou mít při mrazech na některých místech potíže s průvanem způsobujícím lokální tepelný diskomfort.

Zkoušky otopných ploch vyráběných jesenickou firmou FENIX Trading probíhaly v simulaci skutečného prostředí, kterou vědci vytvořili v paralelní klimatické kabině v laboratořích UCEEB v Buštěhradu. Testován byl elektrický konvektor, sálavý vytápěcí panel, podlahové a stropní vytápění. Potvrdilo se, že i dobře izolované budovy s nízkou spotřebou energie vykazují při venkovních teplotách pod bodem mrazu lokální problémy s průvanem. Ten vzniká před okny, dveřmi a dalšími výplňovými konstrukcemi, které mají oproti stěnám horší tepelně-izolační schopnosti, a v důsledku nižší povrchové teploty.

Otopné plochy umístěné přímo pod oknem prokázaly známý fakt, že mohou oproti velkoplošným systémům (podlahové a stropní vytápění) zcela omezit vliv studeného proudu vzduchu od okna. Cenou za to je rychlejší proudění vzduchu v místnosti a vyšší teplotní stratifikace (změna teploty vzduchu v závislosti na výšce). Velkoplošné systémy vytápění potvrdily schopnost zajistit rovnoměrné teplotní podmínky ve vytápěné místnosti. Nejsou ovšem schopné zastavit pronikání proudu vzduchu od okna do místnosti. V důsledku toho dochází ve vzdálenosti do cca 2 metrů od okna ke zhoršení tepelné pohody v úrovni kotníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pět × pět =