Nová elektronická kůže může reagovat na bolest stejně jako lidská kůže

Datum 19.09.2020

Vědci vyvinuli elektronickou umělou kůži, která reaguje na bolest stejně jako skutečná kůže, a otevírá tak cestu k lepší protetice, chytřejší robotice a neinvazivním alternativám kožních štěpů. Prototyp zařízení vyvinutého týmem na RMIT University v Melbourne v Austrálii dokáže elektronicky replikovat způsob, jakým lidská pokožka cítí bolest.

Zařízení napodobuje téměř okamžitou zpětnou vazbu těla a dokáže reagovat na bolestivé pocity se stejnou rychlostí, jakou nervové signály cestují do mozku. Vedoucí výzkumný pracovník profesor Madhu Bhaskaran uvedl, že prototyp s citem pro bolest byl významným pokrokem směrem k biomedicínským technologiím nové generace a inteligentní robotice.

„Kůže je největším smyslovým orgánem našeho těla a má komplexní funkce určené k vysílání rychlých výstražných signálů, když vás něco bolí,“ řekl vedoucí výzkumu profesor Bhaskaran. „Přes kůži cítíme všechny věci, ale naše bolestná reakce naběhne až v určitém bodě, jako když se dotkneme něčeho příliš horkého nebo příliš ostrého. Žádné elektronické technologie nedokázaly realisticky napodobit ten velmi lidský pocit bolesti – až doposud. Naše umělá kůže reaguje okamžitě, když tlak, teplo nebo chlad dosáhnou bolestivé hranice. Je to zásadní krok vpřed v budoucím vývoji sofistikovaných systémů zpětné vazby k vývoji skutečně chytré protetiky a inteligentní robotiky.“

Kromě prototypu pro snímání bolesti vyvinul výzkumný tým také zařízení využívající roztažitelnou elektroniku, která dokáže detekovat a reagovat na změny teploty a tlaku. Prototyp snímače tlaku kombinuje roztažitelnou elektroniku a dlouhodobé paměťové články, snímač tepla spojuje teplotně reaktivní povlaky a paměť, zatímco snímač bolesti integruje všechny tři technologie.

“V podstatě jsme vytvořili první elektronické somatosenzory – replikující klíčové rysy komplexního systému těla neuronů, nervových drah a receptorů, které řídí naše vnímání smyslových podnětů,” řekl dr. Ataur Rahman vědecký pracovník tohoto výzkumu a dodal. “Zatímco některé stávající technologie používají elektrické signály k napodobování různých úrovní bolesti, mohou tato nová zařízení reagovat na skutečný mechanický tlak, teplotu a bolest a poskytovat správnou elektronickou odezvu. Znamená to, že naše umělá kůže zná rozdíl mezi jemným dotykem špendlíku prstem nebo náhodným bodnutím – což je kritický rozdíl, kterého nebylo dosud nikdy dosaženo elektronicky.”

Výzkum byl podpořen Australskou radou pro výzkum a proveden v nejmodernějším výzkumném zařízení společnosti RMIT pro mikro / nano-výrobu a prototypování zařízení.

RMIT

 

Výystava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář