Kůň 2.0: Elektrický univerzál LyteHorse zdolává pouště, lesy i řeky

Datum 13.12.2021

Bezmazná a bezúdržbová kluzná ložiska z tribopolymerů zajišťují spolehlivé fungování LyteHorse v nejrůznějších terénech. Foto: Hennlich

Elektromobily si nevedou špatně a novinka od kanadské společnosti LyteHorse Labs je toho důkazem. Nový typ elektrického terénního vozidla je vhodný pro široké využití. Díky kluzným pouzdrům na palubě je vozidlo bezúdržbové a koroziodolné, a to i ve velmi nehostinných podmínkách.

Brad Bonk měl vždy talent na navrhování výjimečných motocyklů a hot rodů. Svoji kreativitu využil i při konstrukci elektrického vozíku pro golfová hřiště. On a jeho bratr Allen si však uvědomili, že malý elektromobil skrývá mnohem větší potenciál.

“Poté co jsme vyjeli na golfové hřiště, nás s Bradem napadlo připojit vozík k mému SUV a vyzkoušet, zda ho utáhne,” vzpomíná Allen Bronk. Povedlo se a dvoutunové SUV se rozjelo přes celé parkoviště.

Čtyři nezávislé hub motory zajišťují vozidlu možnost přepínat pohon všech kol pro maximální sílu a tah, což z něj dělá ideálního společníka pro široké spektrum použití.

„Díky použitým tribopolymerům firmy igus je navíc lehký, bezmazný, koroziodolný a mimořádně nenáročný na údržbu,“ říká Tomáš Vlk ze společnosti HENNLICH, která firmu igus na českém trhu výhradně zastupuje.

Elektrická pohonná jednotka s moderní tribotechnologií 

LyteHorse dokáže v městském prostředí přepravit náklad až 350 kilogramů. Lze jej však používat i ve volné přírodě. Ocení ho například policie při záchranných akcích v náročném terénu, ale využití najde i v dolech, skladištích nebo při lesnických pracích.

“V minulosti se v těchto oblastech používali koně. Ti jsou ale nákladní na výcvik a chov a poměrně pomalí,” říká Allen Bronk

“Kůň 2.0”  LyteHorse se dostane téměř kamkoli, vyvine rychlost až 160 km/h, je tichý a poháněný výhradně elektrickou energií. Navíc je vodotěsný do výšky hladiny až 60 centimetrů. Aby bylo zajištěno, že jej lze bez problémů používat v tak odlišných podmínkách, byla pro konstruktéry důležitá odolnost a bezúdržbovost použitých komponent. 

Po rozsáhlém testování ocelových a nylonových pouzder se společnost LyteHorse Labs rozhodla pro bezmazná a bezúdržbová polymerová ložiska od společnosti igus a použila je v tlumičích a řízení. 

“Běžná ložiska nesplňovala naše požadavky, protože špatně snášela nečistoty, slanou vodu a extrémní teploty,” vysvětluje Allen Bronk. “Nakonec nás přesvědčila přírubová ložiska z materiálu iglidur® J díky jejich výkonu, odolnosti, spolehlivosti a nízkým nákladům. Bez pomoci od společnosti igus bychom s tímto produktem určitě nebyli tak daleko jako nyní.”

Kanaďané momentálně s vozítkem expandují na americký trh, přičemž se zaměřují především na státní zakázky a budování distribuční sítě.

Martin Jonáš

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář