Orion posílá úžasné snímky Měsíce ve vysokém rozlišení
10.12.2022Kosmická loď Orion společnosti NASA, která odstartovala 16. listopadu, je na cestě domů. Sonda Artem...
Datum 07.11.2023
Foto: ESA
Evropská kosmická agentura (ESA) dnes zveřejnila první barevné snímky vesmíru z mise Euclid. Doposud ještě nikdy nebyl k dispozici teleskop schopný vytvářet tak ostré astronomické snímky na tak velké části oblohy a s takovou hloubkou zobrazení vzdáleného vesmíru. Těchto pět snímků ve vysokém rozlišení je názornou demonstrací plného potenciálu teleskopu Euclid, jeho schopnosti vytvářet dosud nejrozsáhlejší 3D mapu vesmíru a odhalovat některá z jeho skrytých tajemství.
Euclid, který bude naším detektivem po temném vesmíru, má před sebou nelehký úkol: prozkoumat, jaký podíl má temná hmota a temná energie na tom, že dnešní vesmír vypadá tak, jak vypadá. Zdá se, že 95 % vesmíru je tvořeno těmito záhadnými „temnými“ entitami, netušíme však, co jsou zač, protože jejich přítomnost způsobuje pouze velmi jemné změny ve vzhledu a pohybech těles, které pozorujeme.
Abychom odhalili jejich „temný“ vliv na viditelný vesmír, bude Euclid v příštích šesti letech pozorovat tvary, vzdálenosti a pohyby miliard galaxií do vzdálenosti až 10 miliard světelných let. Vytvoří tak největší vesmírnou 3D mapu, jaká kdy byla pořízena.
Zobrazení vesmíru teleskopem Euclid je výjimečné díky jeho schopnosti vytvářet pozoruhodně ostrý obraz rozsáhlé části oblohy ve viditelném i infračerveném světle během jediného pozorování.
Dnes zveřejněné snímky jsou ukázkou této mimořádné schopnosti: Euclid dokáže provádět pozorování celé škály objektů od jasných hvězd až po nepatrné galaxie, přičemž tyto nebeské objekty zachycuje v jednom celku za současného zachování maximální ostrosti, a to i při přiblížení velmi vzdálených galaxií.
„Temná hmota přitahuje galaxie k sobě a urychluje jejich rotaci do míry, kterou nedokážeme vysvětlit přítomností pouze viditelné hmoty. Temná energie působí jako hnací motor zrychleného rozpínání vesmíru. Euclid je prvním teleskopem v historii, který kosmologům umožní současné studium těchto záhadných, vzájemně soupeřících temných entit,“ vysvětluje ředitelka pro vědu agentury ESA, profesorka Carole Mundellová. „Přinese zásadní pokrok v našem chápání vesmíru jako celku a tyto nádherné snímky jsou dokladem, že je mise Euclid připravena napomoci v zodpovězení jedné z největších záhad moderní fyziky.“
„Astronomické snímky, které by obsahovaly takové množství detailů, jsme dosud ještě nikdy neměli k dispozici. Jsou mnohem krásnější a ostřejší, než jsme doufali, a odhalují velké množství dříve netušených detailů i v důvěrně známých oblastech blízkého vesmíru. Nyní dokážeme pozorovat miliardy galaxií a studovat jejich vývoj v průběhu kosmického času,“ říká René Laureijs, vědecký pracovník projektu Euclid v agentuře ESA.
„Vysoké nároky kladené na tento teleskop se nám vyplatily: to, že je na snímcích tolik detailů, je zásluhou speciální optické konstrukce, precizní výroby a montáže teleskopu a přístrojů a mimořádně přesného seřízení a kontroly teploty,“ dodává Giuseppe Racca, vedoucí projektu Euclid v agentuře ESA.
„Chtěl bych poblahopřát a poděkovat všem, kteří se podíleli na uskutečnění této ambiciózní mise, jež je odrazem evropské kvality a mezinárodní spolupráce. První snímky pořízené sondou Euclid vyvolávají obdiv a připomínají nám, proč je důležité pokračovat ve výpravách do vesmíru a objevování jeho tajemství,“ říká generální ředitel ESA Josef Aschbacher.
zdroj: ESA