KHNP rozšiřuje spolupráci s českými firmami a obcemi ohledně nových jaderných bloků

Datum 23.11.2023

Delegace z Třebíče v Seoulu. Foto: KHNP

Společnost KHNP, která je jedním z uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, provedla společně s Doosan Enerbility due diligence (technickou prověrku) u dodavatelských firem ŠKODA JS, OSC, NUVIA a MICO. Prověrka probíhala od 13. do 17. listopadu a byla provedena za účelem analýzy technických kapacit a systémů řízení kvality pro projekt Dukovany 5.

Společnosti ŠKODA JS, OSC a NUVIA jsou členy Aliance české energetiky, která letos v září na pozvání KHNP navštívila Koreu, aby jednala o rozsahu dodávek pro dostavbu jaderných reaktorů v České republice.

“KHNP plánuje provádět průběžné prověrky s cílem navýšit účast českých dodavatelů na projektu. Věříme, že vytvořením rozmanitých programů spolupráce a registrací českých firem jako kvalifikovaných dodavatelů KHNP si korejská jaderná energetika udrží úzké partnerství s českým průmyslem a rozšíří s ním lokální spolupráci,” řekl Harry Chang, viceprezident projektové kanceláře KHNP pro Českou republiku a Polsko.

Technická prověrka potvrdila vynikající předpoklady českých dodavatelů. Na základě výsledků proto KHNP plánuje předpokládanou míru zapojení českého průmyslu do projektu dostavby jaderných reaktorů dále navyšovat. 

“Velmi si vážím iniciativy korejského týmu při navazování společenských a obchodních vztahů s českým průmyslem. Korejská strana se dlouhodobě snaží preventivně odstraňovat jakékoli překážky, a umožnit tak širokou a efektivní spolupráci na projektu. Pro Českou republiku je důležité nejen to, aby byly nové jednotky v Dukovanech postaveny a uvedeny do provozu včas, ale také co možná nejvyšší zapojení českých firem. Tato technická prověrka nám pomůže adaptovat se na novou technologii, takže budeme schopni provádět dlouhodobou údržbu a řídit veškerá zařízení,” uvedl Robert Peca, generální ředitel OSC, a.s.

KHNP dlouhodobě usiluje o vytvoření místního dodavatelského řetězce. Od roku 2016 již identifikovala přes 200 českých společností a podepsala více než 50 memorand o porozumění jako základ budoucí spolupráce.

Třebíčská delegace navštívila Koreu

Do Koreje zavítala i třebíčská delegace vedená starostou města Pavlem Pacalem. V zemi se setkala se starostou partnerského města Gyeongju, panem Nak-young Joo. Týdenní návštěva, která začala 7. listopadu, zahrnovala také řadu exkurzí a oficiálních jednání.

Úvodní část programu byla věnována oslavám výročí zápisu města na seznam světového dědictví UNESCO. Součástí návštěvy byla také oficiální jednání týkající se nejen politiky, ale i oblasti kultury a vzdělávání. Od 10. listopadu členy delegace hostila společnost KHNP, která je seznámila se svou činností v sektoru jaderného průmyslu. Součástí návštěvy sídla společnosti, které se nachází nedaleko města Gyeongju, bylo setkání s viceprezidentem projektové kanceláře KHNP pro Českou republiku a Polsko Harrym Changem. Zástupci města Třebíč měli možnost prohlédnout si moderní věž KHNP E-Tower, centrální monitorovací středisko korejského jaderného průmyslu. Zavítali také do expozice věnované české kultuře v hlavní budově společnosti.

Kromě hlavního sídla navštívila delegace také samotné elektrárny. Nejprve se čeští hosté mohli na vlastní oči přesvědčit, jak Korea nakládá s radioaktivním odpadem v úložišti KORAD (Korea Radioactive Waste Agency). Jedenáctého listopadu pak navštívili areál jaderné elektrárny Saeul a prohlédli si reaktor APR1400, který je zde v provozu i ve výstavbě.

„Vzhledem k tomu, že v našem regionu v nejbližších letech začne výstavba nových jaderných bloků v Jaderné elektrárně Dukovany, bylo velmi zajímavé prohlédnout si probíhající stavbu dvou bloků v elektrárně Saeul,” uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal. 

Václav Prchlík

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář