FVE a tepelka: Jak snížit ROI z let na měsíce?
07.06.2023Nákup FVE a tepelného čerpadla slibuje úspory a soběstačnější provoz budov. Inteligentní řízení ener...
Datum 20.02.2024
Foto: Schlieger
Navzdory poplašným zprávám v některých médiích není podle zástupců společnosti Schlieger pro navyšování cen fotovoltaických elektráren v nejbližších měsících letošního roku důvod. Trh aktuálně neohrožuje stoupající cena fotovoltaických komponentů, zásadní výpadky v dodavatelských řetězcích ani nová podoba dotačního programu NZÚ, která vstupuje v platnost dnes – 15. února.
Ceny fotovoltaických komponentů začaly v loňském roce klesat mimo jiné proto, že v průběhu roku postupně chladl zájem o OZE. To dokazují počty podaných žádostí v dotačním programu Státní fond životního prostředí ČR – Nová zelená úsporám. Podle dostupných dat bylo v měsících leden až červen 2023 přijato bezmála 60 000 žádostí na pořízení fotovoltaiky v objemu téměř 12 miliard korun. V druhé polovině roku toto číslo dramaticky kleslo na pouhých 11 670 žádostí.
„Data o přijatých dotačních žádostech na pořízení FVE hovoří jasně. V roce 2022 a první polovině roku 2023 fotovoltaický trh strmě rostl. V roce 2022 meziročně vyrostl o 400 %, a v prvním pololetí 2023 dorazilo do NZÚ dokonce více žádostí než za celý rok 2022! Ovšem strmý růst vystřídal v druhé půlce loňského roku pokles poptávky. V porovnání s prvním pololetím spadl počet přijatých žádostí o celých 80 %! Komponent napříč přehřátým trhem bylo najednou všude dostatek, a někteří dodavatelé fotovoltaiky byli nuceni v rámci boje o zákazníka dramaticky zlevňovat,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger, která loni realizovala více než 10 000 instalací OZE (FVE, tepelná čerpadla, solární kolektory).
Úplný závěr roku 2023 a start roku letošního byly opět ve znamení narůstajícího zájmu o FVE. Z pohledu společnosti Schlieger vzrostla v lednu 2024 poptávka meziročně na trojnásobek. Celkově však letos po mnoha výkyvech očekává firma stabilizaci v této oblasti a poptávku, která naváže na období před boomem roku 2022.
„Vzhledem ke stabilizovanému počtu montážních čet, skladovým zásobám i nižší daňové sazbě jsme si mohli letos dovolit zlevnit. Cena některých našich fotovoltaických systémů tak meziročně klesla až o 70 000 Kč, tedy až o 20 % z celkové ceny,“ objasňuje Matějovič a dodává. „Druhá polovina roku 2023 a strmý pád poptávky vyčerpaly řadu společností v oboru z finančních rezerv. Některé firmy tak doslova bojují o přežití a vykreslují v médiích aktuální situaci na trhu jako problematickou. Připravují zákazníky na aktuální nevyhnutelné zdražování v souvislosti s novými podmínkami NZÚ, stejně jako se situací kolem dovozu nových komponentů. Objektivní důvod k tomu, aby zákazníci zaplatili vyšší cenu za systémy FVE jen proto, že některé společnosti nezvládají volatilitu fotovoltaického oboru a výkyvy poptávky po svých službách, ale neexistuje.“
Reforma dotačního programu Nová zelená úsporám rovněž není z pohledu společnosti Schlieger problematická a ke zdražování by vést neměla. Spíš jde o kvalitní úpravu, která v konečném důsledku ještě více podpoří zavádění OZE v ČR.
„Podpora se sice snížila z 200 000 na 160 000 korun u každé dotační žádosti, ale zároveň byla prozíravě zavedena motivační složka. Díky kombinaci opatření – například zateplení objektu a instalaci FVE – tak mají žadatelé šanci dosáhnout na zajímavé finanční bonusy, které navyšují dotaci o 40 000 korun,“ říká Matějovič a pokračuje: „Vítáme i fakt, že NZÚ Light se otevírá širšímu počtu žadatelů – konkrétně rodinám pobírajícím přídavky na děti. Je jednoznačně správné, že více rodin dostane možnost na dotace dosáhnout, OZE si s jejich pomocí pořídit, a šetřit tak náklady na vytápění nebo ohřev teplé vody.“
Eva Kašparová