Panasonic na Amperu představuje Amorton

Datum 20.03.2019

Kromě nových technologií v oblasti automatizační techniky, elektromechanických i polovodičových relé bude na Amperu představen amorfní křemíkový solární článek – Amorton. Tento unikátní zdroj energie s dostatečným výkonem pro napájení elektroniky nezatěžuje životní prostředí žádným CO2 či jinými skleníko­vými plyny a je tak ideální ekologickou alternativou standardních baterií.

Vzhledem k nízkým teplotám při zpracování je možné při výrobě použít různé nosné substráty jako je sklo, plastová fólie nebo nerezová ocel. Výsledkem jsou flexibilní, tenké a odolné solární články, které mohou být vyráběny i ve velmi složitých tvarech. Během finální úpravy je snadné oddělit jednotlivé články na substrátu a vytvořit mezi nimi sériové spojení, což umožňuje získat požadovanou úroveň napětí.

Lasery popisují i svařují

„Nejlepší značicí inkjet je laser“, jak občas vtipně glosují odborníci při výběru optimální značicí technologie. A tak to ve výrobě s důrazem na kvalitu opravdu je. Občas nekontrastní či “rozsypané“ časové razítko na PET lahvi asi katastrofu nepřinese, ale v automobilovém průmyslu se musí 2D kód či text vyznačit laserem. Jedině tak bude jistota dobré čitelnosti i v dostatečně dlouhé perspektivě.

„Umíme popsat jehlu pro odběr krve, střešní tašku anebo blok motoru,“ jak ří­ká technický poradce společnosti Panasonic.

Takovéto aplikace spojuje doživotní čitelnost popisu, která je v automobilovém i farmaceutickém průmyslu důležitým atributem. Každý výrobek i dílčí výrobní kroky je třeba vhodně zdokumentovat.

Panasonic svůj první značicí laser uvedl na trh již v roce 1996 a od té doby stále patří k inovátorům. Každá novinka je interně testována v plném nasazení v továrnách Panasonic po celém světě. Zákazník tak má jistotu, že sériově vyráběné zařízení je již po všech stránkách řádně otestováno.

Portfolio tvoří tři řady CO2 laserů a čtyři řady vláknových FAYb laserů. CO2 lasery jsou vhodné především pro značení různých typů plastů, případně organických materiálů jako papír, kůže nebo dřevo. FAYb lasery (řady LP-M a LP-S) popisují kovové materiály. Řady LP-V a LP-Z jsou vybaveny technologií MOFPA (Master Oscillator Fiber Power) a zvládnou precizně popsat jak kovy, tak i plasty. Lasery vybavené 3D technologií jsou schopny ostře značit kulaté, vypouklé nebo jinak nerovné povrchy. Řada LP-S nabízí krytí IP67G a je tak vhodná do náročných průmyslových podmínek. Značicí lasery Panasonic umožňují řízení přes RS232, USB a digitální vstupy. Mohou tedy tvořit samostatné pracoviště, ale lze je bez problémů integrovat do výrobní linky. Ovládat a nastavovat laserové popisovače lze z PC nebo dotykového panelu. Ten se stává neocenitelným pomocníkem přímo ve výrobě, kde není optimální prostředí pro práci na počítači.

Dříve lepili … teď svařují

V průběhu posledních let jsou standardní technologie pro spojování plastů vytlačovány svařováním. Obrovskou výhodou laserového svařování termoplastických umělých hmot je přesnost, rychlost a proces téměř bez odpadu. Navíc oproti ostatním metodám umožňuje spojení materiálů s minimální degradací jejich vlastností – spojovaný díl je jen minimálně zatížen mechanicky a tepelně.

Svařovací lasery Panasonic jsou vybaveny galvano skenerem a nepotřebují komplikovaný posun svařovaného dílu. Kromě toho svařovací laser Panasonic VL-W1 nabízí kompaktní rozměry pro jednoduchou integraci do výrobní linky. Lasery Panasonic úspěšně svařují kryty a pouzdra senzorů, nádobky na kapaliny a mnoho dalších výrobků po celém světě.

Ionizery zajistí čistotu

Čistota pracovního prostředí je jedním ze základních faktorů při laserovém svařování a také při každé závěrečné montáži drobných součástek a elektroniky. V důsledku většího množství prachu a jeho pozdějšího ulpívání na styčných plochách, tak dochází k největšímu procentu zmetkovitosti. Z toho důvodu je vhodné a doporučované použití přístrojů pro odstranění nechtěného statického náboje – ionizerů. Portfolio společnosti Panasonic zahrnuje různé druhy ionizerů, od pistolových (bodových) po lištové (prostorové) nebo z pohledu zdroje vzduchu typy se vstupem na stlačený vzduch či autonomní s vlastním ventilátorem, u kterých není nutné napojení na centrální rozvod stlačeného vzduchu. Stlačený vzduch je jedním z nejdražších provozních médií a tímto se eliminuje jeho potřeba. Tlakové rozvody jsou mnohdy v havarijním stavu a podle dosavadních výzkumů se skoro polovina vyrobeného vzduchu “ztratí po cestě“. Z tohoto důvodu má Panasonic, jakožto výrobce celé škály produktů automatizační techniky, ve svém portfoliu průtokoměry i celý systém pro optimální nakládání nejen v oblasti stlačeného vzduchu, ale i vody, páry, elektrické energie a dalších provozních nákladových položek.

Z důvodu bezpečnosti mají všechny typy ionizerů bezpečnostními směrnicemi vyžadované napájení 24 V, které umožní jejich nasazení do každé výroby. Právě díky nízkému napájecímu napětí a bez nutnosti napojení na přívod stlačeného vzduchu se jedná o ideální volbu do výrobních provozů jakéhokoliv typu.

Senzory měří i chrání

Panasonic nabízí více než 2000 různých fotoelektrických senzorů. Senzory řady EX jsou vhodné zejména pro přesnou detekci objektů, kde prostor pro instalaci je velmi omezen. Jsou jen 3 mm hluboké a vše (optika, elektronika i tranzistorový výstup) je integrováno v miniaturním plastovém pouzdře s krytím IP65. Všechny tyto senzory mají velmi malé rozměry a dokáží s vysokou přesností rychle detekovat i ten nejmenší objekt. Vedle detekčních senzorů jsou další oblastí měřicí senzory, kde řada HG-C s dobou odezvy 1,5 ms dosahuje přesnosti 10 µm a nachází uplatnění např. při výrobě 3D tiskáren. IO-Link jako nastupující standard v komunikaci senzorů se postupně zavádí i do produktů Panasonic.

O bezpečnost na pracovišti se stará buď laserový bezpečnostní skener, bodové sen-zory nebo světelné bezpečnostní závory. U řady SF4D je elektronika vložena do vyfrézovaného odlitku a jedná se tak o téměř nezničitelný bezpečnostní prvek, který ohlídá přístup ke stroji v délce až 15 metrů a dobou reakce 10 ns.

Automatizační technika Panasonic si vzájemně “rozumí“

Portfolio společnosti Panasonic nabízí širokou nabídku mikrospínačů, vypínačů, elektromechanických i polovodičových relé, konektorů a senzorů, které jsou zpravidla vyráběny na autonomních linkách poháněných či řízených automatizační technikou Panasonic. Jednotlivé automatizační komponenty mají shodný komunikační protokol a tedy jsou ideální pro vzájemnou spolupráci. Základní pravidlo společnosti Panasonic zní: „Naše podnikání se zaměřuje na přidanou hodnotu našich zákazníků.“ A tento postoj se uplatňuje jak při výrobě komponent, tak i průmyslové automatizace. Hlavní prioritou je tedy především vyřešení projektu a vyhovění přání zákazníka. V praxi tedy před samotným prodejem určité technologie přichází na řadu pečlivé testování většinou přímo na lince zákazníka, aby se bezpečně ověřilo, zda daný přístroj v konkrétních podmínkách naprosto vyhovuje definovaným potřebám. Pak teprve se přistupuje k samotné realizaci a budoucí spolupráci. Tím to samozřejmě nekončí, ale právě tady spolupráce teprve začíná.

Panasonic
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář