Musk představil fungující zařízení Neuralinku

Datum 31.08.2020

Fotokoláž: Volty.cz

Elon Musk se objevuje v centru pozornosti už několik let. V pátek jeho společnost Neuralink oznámila další milník propojení mozku s počítačem. Smyslem jeho obrovské mediální prezentace nebylo získat peníze od investorů, ale přilákat vědce a programátory pracovat pro jeho společnost. Momentálně Neuralink zaměstnává kolem 100 lidí (před rokem to bylo 90). Elon Musk prohlásil, že jednou by jich ve firmě mohlo pracovat klidně i 10 000.

Musk uvedl, že důvodem, proč chce Neuralink obecně zpřístupnit, je to, že téměř každý bude mít v průběhu času nějaký neurologický problém, včetně ztráty paměti, úzkosti, poškození mozku, deprese a dlouhého seznamu dalších onemocnění.

Cíl může být ambiciózní a rozhodně podléhá mnoha etickým a lékařským debatám. Musk nejprve poznamenal, že Neuralink od loňské premiéry změnil design. Fyzické zařízení má menší profil, který podle něj může být po instalaci do lebky zcela skryt pod vlasy. Nicméně ještě se zdaleká nejdená o hotový produkční interface, který je možno implantovat lidem do hlavy. Jeho označení je také – verze 0.9, což by tomu také odpovídalo.

Hlavní změna oproti loňskému roku bylo zjednodušení rozhraní. Délka elektrodových vláken je momentálně 43 milimetrů. Největším problémem v této fázi vývoje rozhraní je biokompatibilita. Je nutné zajistit, aby implantáty vydržely v mozku celé roky, na čemž bude ještě nutno popracovat.

Musk si myslí, že v budoucnu bude možné pomocí interfejsu zaznamenávat vzpomínky a kdykoliv si je pak zpětně „přehrát“.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář