Chytré veřejné osvětlení v Rajnochovicích zvýší bezpečnost a sníží náklady na elektřinu

Datum 05.09.2020

Nové veřejné osvětlení, do kterého v Rajnochovicích na Kroměřížsku vloni investovali více než dva miliony korun, přineslo kvalitnější nasvícení místních komunikací a tím i zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Důležitým bonusem je snížení nákladů na spotřebu elektrické energie o 61 procent, což představuje významnou každoroční úsporu obecních nákladů. Chytré osvětlení ve vesnici v srdci Hostýnských vrchů vybudovala ostravská společnost ČEZ Energetické služby ze skupiny ČEZ ESCO.

„Jde o významné úspory, ale při hodnocení veřejných záležitostí je pro nás důležitější přínos pro obec, a ten je v případě nového osvětlení opravdu velký. Moderní LED svítidla přinesla na naše silnice zásadní změnu z hlediska bezpečnosti na cestách, to se nedá se starými výbojkovými lampami srovnat,“ zhodnotila starostka Jaroslava Jurčová a dodala, že obec získala na pořízení chytrého osvětlení dotaci Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu EFEKT, takže si na investici nemusela půjčovat.

Osvětlení jsme dodali včetně řídícího systému s bezdrátovou komunikací, takže jde opravdu o takzvaně chytrý projekt. Obec teď může na dálku měnit a nastavovat intenzitu osvětlení, on-line zjišťovat spotřebu a zároveň okamžitě zjistí, když dojde k jakékoliv poruše nebo vniknutí do rozvodného zařízení,“ upřesnil generální ředitel ČEZ Energetické služby Michal Pastušek.

Obec to hned využila při regulaci zapínání a vypínání osvětlovací soustavy, kterou musela vzhledem ke své poloze v hlubokém údolí nastavit o čtvrt hodiny dříve, než bývá zvykem v okolních vesnicích. Pro místní přírodu je zase příznivá teplota chromatičnosti 2700 K (Kelvinů) – svítidla s touto teplotou chromatičnosti potlačují některé složky barevného spektra, především modrou, a tím snižují vliv na okolní přírodu.

Obec Rajnochovice s více než 500 obyvateli se rozkládá v srdci Hostýnských vrchů. Díky krásné přírodě těží hlavně z turistiky a agroturistiky, stále větší zájem návštěvníků je například o jízdu po úzkokolejné Rajnochovické lesní železnicí.
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář