Je čas vyvětrat, Jasnosti. Dýchat špatný vzduch se nesluší

Datum 07.12.2020

O měření koncentrací oxidu uhličitého se hodně mluví, ale zatím to nevypadá, že by se přístroje pro jeho sledování staly běžnou součástí našich domovů, dílen, pracovišť, kanceláří nebo např. škol. Nabídka výrobců je přitom docela široká. Abychom se v ní lépe zorientovali, postavili jsme proti sobě hned tři zařízení. Naučí nás, jak správně pečovat o něco, co není vůbec vidět.

S měřiči CO2 máte jasno 

Proč se spokojit jen s klasickým odečítáním okolní teploty nebo vlhkosti, když toho elektronika zvládne mnohem víc? To by ale musela nejprve vystoupit ze svého vlastního stínu a obě veličiny začít zobrazovat spíše formou doplňkových údajů, než aby je prezentovala jako maximum svých schopností.

Přesně takovou cestou se ubírá i trojice značkových přístrojů ExtechVoltcraft a Rotronic, které chtějí v prvé řadě zřetelně vyjádřit právě koncentrace CO2. Jednotky ppm budou mít z hlediska kvality vzduchu, který v uzavřených místnostech sami dýcháme, případně ještě sdílíme s ostatními, obrovskou vypovídací hodnotu. Tomu také odpovídají rozměry jednotlivých sedmisegmentovek měřících na výšku buď 20 mm, 26 mm nebo bezmála 6 cm ! Mnohdy alarmující výsledky proto pohodlně odečítáte i po sklopení pomocného stojánku a upevnění přístroje na zeď. Výjimkou bude pouze první, čistě stolní zařízení, které by v takovém případě potřebovalo vhodnou poličku.

Extech: diskrétně i v ložnici

Jak jsme již naznačili, přístroj pro sledování kvality vzduchu a koncentrace CO2, model Extech CO220, potěší všechny, kdo chtějí mít informace na dosah ruky. Výrobce proto vsadil na líbivý design v zářivě bílé barvě, která svou „čistotou“ již sama o sobě nabádá k udržování obdobných podmínek i v místnosti.

Na vzhledu plně testovaného a také kalibrovaného zařízení s vlastní pamětí změřených údajů a řadou doplňkových funkcí si Extech dává záležet. Stylově zahnutý displej vystupující z přední části členité plastové základny doplňuje pětice kulatých tlačítek a také nezbytná zdířka pro vnější napájení z přiloženého síťového zdroje, která je však poněkud nešťastně vyvedena na pravém boku. Výrobce se tím zbytečně přiznává k dlouhému, kontrastnímu černému konektoru a také kabelu, který na opačném konci zakončuje adaptér stejné barvy. Díky své univerzální koncepci s řadou různých koncovek bude navíc v zásuvce zvětšovat svůj objem. Pochvalu si každopádně Extech zaslouží za naprosto přesné lícování společně s bytelnou konstrukcí těla měřiče CO2, kterou navzdory nízké hmotnosti jistí hned jedenáct křížových šroubů. To se jen tak nevidí.

Souběžně předkládané údaje o koncentracích oxidu uhličitého, vlhkosti či teplotě se na LCD displeji měřidla CO220 přinejmenším v úrovni očí odečítají pohodlně. Jen si musíte zvyknout na číslice devět, u kterých se nezobrazuje spodní vodorovný segment, jak bývá zvykem. Vedle řady dalších volitelných parametrů zde nechybí ani cyklicky přepínaný datum a čas nebo šest emotikonů, kterým v krajním případě ukápne i nějaká ta slza. Při každém výpadku napájení však počítejte se ztrátou uložených informací, včetně některých nastavení, a také opětovným zadáváním času i data, které navíc počítá maximálně s rokem 2020. Problematická se mohou jevit i samotná tlačítka reagující někdy až na druhý pokus. Akustická výstraha je zřetelná, zatímco její prahovou úroveň definujete napříč celým rozsahem, tj. od nuly až do 9999 ppm a s krokem po jednom ppm. Její okamžité vypnutí však nebývá zase tak jednoduché a zpravidla si vyžádá opakované procházení celé nabídky, příp. intenzivní větrání. Z hlediska rychlosti odezvy na změny v koncentracích bude Extech zlatou střední cestou.

I když napájení ze sítě něco takového z principu nevylučuje, výrobce se u modelu CO220 rozhodl úplně zbavit podsvětlení. Je to zřejmě lepší varianta, než kdyby displej spolu s indikačními diodami trvale zářily a nešlo je pro změnu vypnout vůbec, podobně jako u dalších dvou měřidel. Tak se alespoň můžete v přítomnosti monitorovacího zařízení nerušeně vyspat.

Voltcraft: přímou cestou k cíli

Pokud od přístroje pro monitorování CO2 očekáváte jen to nejdůležitější, tedy vyčíslení aktuálních koncentrací, včetně doplňujících údajů o teplotě a relativní vlhkosti, sáhněte po druhém testovaném zařízení – digitálním ukazateli klimatu v místnosti CO-60 značky Voltcraft.

Přibližně za poloviční cenu tak dostanete další stylovou „záležitost“, tentokrát s číslicemi, které jsou nejen o něco větší než posledně, ale budou i nepřetržitě svítit. Podobně jako jednoduchý indikátor složený ze tří barevných LED, který se nachází ve spodní části čelního panelu. Akustická výstraha zůstala zachována, je však mnohem decentnější a lze ji nyní rovněž opakovaně vypínat a zapínat prostřednictvím jediného přítomného tlačítka. Konkrétní volbu přitom trvale zobrazuje výmluvný symbol na displeji, u kterého každopádně počítejte s několika „mrtvými úhly“, zvláště při pohybu hlavy ve vertikálním směru.

Měřidlo Voltcraft CO-60, které si navzdory minimálnímu vyklopení pomocného stojánku stále uchovává potřebnou stabilitu, sází jako jeden celek na bílou barvu. Výjimkou proto není ani dlouhý USB kabel, včetně obou konektorů. O to více tak překvapí drobný síťový adaptér v černém provedení. Vzniklý kontrast každopádně neruší tolik, jako prostřední oranžová dioda, jejíž svit na semaforu neodpovídá pevně danému jasu displeje a v přímém směru již může oslňovat. Na stole i při zavěšení na stěně. Kromě funkce ztišení přístroje dále nepodporuje žádná jiná nastavení. Nevýhoda? Možná, ale v řadě případů stejně více nepotřebujete.

Rotronic: ve velkém stylu

Jako poslední byl do společného testu zařazen měřič oxidu uhličitého značky Rotronic, na který si oproti modelu Voltcraft připravte zhruba čtyřnásobnou částku. Odměnou vám budou natolik velké zelené číslice, že již nebude potřeba jakékoli další akustické výstrahy. Pozadu nezůstává ani tříbarevný sloupcový ukazatel s devíti kontrolkami měřící na výšku 7 cm.

Přístroj s nejednou možností nastavení pamatuje i na souběžné zobrazování teploty či vlhkosti, zatímco v červené barvě zároveň zprostředkuje aktuální datum a čas, které systém nezapomíná ani při delším výpadku napájení. Vteřiny však nezná a na blikající dvojtečku také zapomeňte. Trvale aktivní sedmisegmentovky odkazují na léty prověřenou klasiku, která se snad nikdy neokouká. Pouze v případě teploty a vlhkosti není u všech dílčích segmentů dodržováno tradiční špičaté zakončení a lehce rušivý může být i jejich nerovnoměrný svit vystupující jakoby ze středu. Mnohem hůře si ale budete zvykat na vyšší jas úzce směrových LED oranžové barvy signalizujících u hodin obě poloviny dne, stejně jako na další dvojici diod odlišujících jednotky při měření teploty. Ke zhasnutí v prvním případě naštěstí povede volba 24hodinového režimu, jindy si můžete pomoci třeba kulatou nálepkou. Ovšem pro křiklavě zelenou kontrolku informující o právě probíhajícím zápisu dat by už měla být povinnou součástí balení! Skutečně velkým údajům o koncentraci COvšak není co vytknout a určitě si je rychle oblíbíte i vy.

V krabici hned vedle kalibračního listu pro všechny tři měřené veličiny zaujme též způsob, jakým výrobce chrání přístroj během přepravy. Díky svému důvtipu si vystačil jen s papírovou „skládačkou“, která však na těle měřidla s řadou otvorů zanechává nečistoty. Čelní panel je každopádně krytý fólií. Rotronic sice předpokládá zavěšení na zeď, nicméně s jednoduchým výklopným stojánkem postavíte relativně velké zařízení i na pevnou podložku. K nastavení slouží čtveřice tlačítek na levém boku následovaná USB konektorem a vstupní zdířkou pro vnější zdroj 12 V. Černý síťový adaptér tentokrát upoutá pozornost pevně vyvedenou dvoulinkou bílé barvy. Jiné detaily však výrobce řeší mnohem lépe. Napadlo by vás nechat měřič oxidu uhličitého po zapnutí odpočítávat zbývající čas potřebný k nastartování všech funkcí? Voltcraft na displeji řeší něco podobného jen s klesajícím počtem pomlček a Extech pro změnu „naběhne“ tak rychle, že snad takovou funkci mít ani nemusí.

Na kvalitě vzduchu záleží, i na ceně

Jaký model nakonec zvolit? Pokud jde o rozsah měření CO2, Voltcraft CO-60 pracuje do 3000 ppm, zatímco zbylé dva přístroje zobrazí až 9999 ppm. Za větší přesnost v širším rozsahu si pak logicky připlácíte, stejně jako v případě teploty či vlhkosti, kterou navíc Extech a Rotronic rozlišují na desetiny procenta. Oba si rovněž poradí se zápisem dat – větší smysl však dává teprve u Rotronicu. Všichni pak jednotně slibují činnost již od bodu mrazu.

Extech CO220 může jako jediný oslňovat jen svými výsledky, zatímco ostatní displeje již budou trvale zářit. Chybějící akustickou výstrahu Rotronic alespoň dohání překrásně velkým displejem a zejména pak naprosto skvělou odezvou na změny koncentrací v obou směrech. Žádný výrobce však nedokázal sladit barvy u vnějšího zdroje napájení a všichni svorně ušetřili též na chybějícím vypínači nebo kontaktech relé. Šetřit pochopitelně můžete i vy, jen by tím nemělo utrpět nic z toho, co budete příště sami dýchat.

Přehlédnout kategorii měřičů CO2 ›

Jan Robenek 
Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář