Benning, specialista na měření fotovoltaických systémů

Datum 13.02.2023

Se současnou energetickou krizí se dramaticky zvýšila poptávka po alternativních zdrojích energie. Jedním z nich jsou fotovoltaické (FV) systémy. Firmy, které dodávají tyto systémy, potřebují provést potřebná měření před instalací a také musí provést potřebná testování a ověření funkčnosti celého systému před předáním zákazníkovi, případně provádějí pravidelné revize již instalovaných FV systémů. Právě jim je určen ucelený sortiment měřicí techniky firmy BENNING.

BENNING je zavedený německý výrobce. Jeho měřicí přístroje s výraznou červenou barvou se ve světě proslavily svou vysokou účinností, velkou spolehlivostí a použitím velmi kvalitních materiálů. Samostatnou kategorií jsou speciální měřicí přístroje pro FV systémy: testery, klešťové multimetry, digitální multimetry a také unikátní měřicí přístroj se čtyřmi funkcemi v jednom těle, BENNING SUN 2.

BENNING PV 1-1 a PV 2, instalační testery FV zařízení 

PV 1-1, splňující normu ČSN EN 62446, je instalační tester, který měří čtyři základní hodnoty fotovoltaických zařízení před uvedením do provozu dané normou ČSN EN 62446: napětí naprázdno do 1000 V DC, proud nakrátko do 15 A DC, odpor ochranného vodiče a izolační odpor. S použitím klešťového adaptéru CC3 lze proudový rozsah rozšířit až na 40 A DC. Přístroj obsahuje hodiny s reálným časem, které opatří každou naměřenou hodnotu časovým a datovým razítkem. Instalační tester PV 1-1 lze také bezdrátově propojit s přístrojem Benning SUN 2, který naměřené hodnoty uvede do kontextu s momentálním osvitem panelů (W/m2) a teplotou modulu. Přístroj má paměť na 200 naměřených hodnot, které lze pak stáhnout přes USB rozhraní do počítače k dalšímu zpracování.

PV 2, splňující normy ČSN EN 62446, ČSN EN 61829, je instalační tester, který kromě funkcí testeru PV 1-1 umí proměřit celou I/U charakteristiku fotovoltaických stringů a z ní určit maximální výkon PMPP a faktor plnění. Napětí měří do 1000 V DC a proud do 15 A DC, s použitím klešťového adaptéru CC3 do 40 A DC. Použijeme-li při měření i Benning SUN 2, můžeme tuto I/U charakteristiku pomocí vyhodnocovacích nástrojů BENNING SOLAR Manager nebo aplikace Android BENNING PV přepočítat na standardní zkušební podmínky (STC) a porovnat s údaji výrobce. Toto odhalí různé chyby v právě provedené instalaci (například jeden z panelů v sérii zastíněný komínem) i závady vzniklé časem (znečištění, zastínění vzniklé rostoucím stromem, novou stavbou apod.). Přístroj má paměť na 999 naměřených hodnot, které lze pak stáhnout přes USB rozhraní do počítače k dalšímu zpracování. Sada přístrojů BENNING PV 2, BENNING SUN 2 a BENNING SOLAR Manager nebo aplikace Android BENNING PV je opravdovým pomocníkem při zkoušení nových i přezkušování starších fotovoltaických zařízení.

BENNING PV 3 pro bezpečné a efektivní měření do 1500 V DC

Toto není instalační tester v pravém slova smyslu, ale přístroj umožňující měřit napětí naprázdno do 1500 V DC a proud nakrátko do 40 A DC. Ve spojení s přístrojem BENNING SUN 2 uvádí naměřené hodnoty do kontextu s osvitem panelů (W/m2) a teplotou modulu. Výhodou je možnost měření velkého proudu více paralelně zapojených větví, aniž by je bylo nutné kvůli měření rozpojovat. Přístroj má paměť na 999 naměřených hodnot, které lze pak stáhnout pomocí portu USB k dalšímu zpracování.

Foto: EST

SUN 2, malý výkonný přístroj 4 v 1

Měří sluneční záření (W/m2), teplotu modulu a okolí (°C), navíc má integrovaný digitální kompas pro správné zaměření polohy panelů a také funkci měření úhlu sklonu. SUN 2 disponuje pamětí na 5 000 naměřených údajů (čas, teplota a sluneční záření), vestavěnými hodinami s datovým a časovým razítkem a USB rozhraním. SUN 2 lze bezdrátově propojit s testery PV 1-1 a PV 2 a k naměřeným hodnotám ukládat i aktuální hodnoty slunečního záření a teploty.

SUN 2 je napájen pomocí dvou 1,5V baterií (lze použít nabíjecí NiMH/NiCd). K úspoře energie přispívá funkce úsporného režimu při bezdrátovém přenosu dat a také automatická funkce vypnutí přístroje po 2 minutách nečinnosti. 

Součástí balení přístroje je software pro vytváření zkušebních protokolů ve formátu Excel, brašna, gumové ochranné pouzdro, čidlo teploty modulu a okolí, sada baterií, USB kabel a kalibrační certifikát. 

Produktový leták BENNING PV + SUN 2

Digitální a klešťové multimetry pro FV systémy 

V sortimentu BENNING najdete rovněž digitální multimetr BENNING MM 10-PV a digitální klešťový multimetr BENNING CM 10-PV pro měření napětí až do 1500 V AC/2000 V DC. Jsou určeny především pro fotovoltaické systémy a aplikace s vysokým napětím. Měří skutečnou efektivní hodnotu (TRUE RMS) v kategorii měření CAT IV 600 V. Klešťový multimetr CM 10-PV má vstup pro flexibilní proudový transformátor BENNING CFlex 1 (lze zakoupit samostatně), který umožňuje měřit proudy až do 3000 A AC.

Oba přístroje disponují pamětí na 4000 hodnot s intervalem ukládání 1–60 s, paměťovými funkcemi, rozhraním Bluetooth® Low Energy 4.0 a také nezbytný Volt senzor pro bezkontaktní určení fáze nebo místa přerušení kabelu, který je pod napětím.

Pro efektivní práci s naměřenými daty můžete využít bezplatné aplikace BENNING MM-CM Link, díky které můžete stahovat, ukládat a sdílet naměřené hodnoty v mobilu.

Benning nabízí mnohem víc 

Hlavní sortiment BENNING tvoří zkoušečky napětí a průchodnosti, digitální multimetry, digitální proudové kleště, bezpečnostní měřicí přístroje a široký výběr příslušenství. Vše můžete pohodlně zakoupit v našem e-shopu EST nebo ve velkoobchodech elektro.

Produkty BENNING, stejně jako produkty dalších renomovaných výrobců v oblasti elektrotechniky, komunikačních a řídicích systémů, vzduchotechniky a kabelů na český a slovenský trh dodává společnost Elektro-System-Technik s.r.o., Pod Pekárnami 338/12, Praha 9-Vysočany. T: 266 090 711, E: obchod@est-praha.cz, www.est-praha.cz

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář