Holandský vojenský špionážní dron Evolution Eagle přimomíná skutečného orla

Datum 20.01.2024

Foto: Amy Chung, Pexels

Nizozemská společnost Guard From Above představila dron inspirovaný přírodou Evolution Eagle, což má být podle vyjádření společnosti špičková platforma pro skryté sledování pohybu na nepřátelském území. Jedná se o dálkově ovládaný letoun s pevnými křídly připomínající skutečného orla.

Místo mávání křídel zajišťují jeho pohon dvě přední vrtule, což prodlužuje životnost baterie a zajišťuje efektivitu provozu. Evolution Eagle napodobuje způsob letu orlů a dokáže plachtit v termických stoupavých proudech, což se podobá přirozenému chování skutečných orlů. Tato schopnost tichého klouzání poskytuje významnou taktickou výhodu a zajišťuje, že dron zůstane během kritických operací nepozorován. Navíc klouzání šetří energii baterie a umožňuje dočasné vypnutí motorů, což je funkce nezbytná pro mise vyžadující ticho a utajení.

Navíc tento dron umožňuje uživateli živý pohled “orlíma očima” na sledovací oblast. Systém FPV umožňuje navigovat a rozhodovat se v reálném čase, což zajišťuje efektivní sledování a průzkum. Jedinečná konstrukce dronu zahrnuje v zadní části prostor pro užitečné zatížení, do kterého se vejde různé vybavení, jako je termokamera, mapovací kamera nebo systém protivzdušné obrany. Tato přizpůsobivost zvyšuje jeho užitečnost v různých scénářích misí.

Společnost na svých webových stránkách uvádí, že pro různé potřeby lze přidat další užitečné zatížení jako je denní kamera, termokamera, 3D mapování nebo detekci pohybu. Evolution Eagle se dodává v přepravním pouzdře. Doba montáže je 3 minuty.

Petr Svoboda
zdroj: společnost Guard From Above

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (2)

  1. V některých lokalitách už orlové nebo holubi vymřeli, tak je nutné toto. No.

Napsat komentář