Boeing je v “salonu poslední šance”, říká šéf společnosti Emirates

Datum 10.02.2024

Foto: Shoval Zonnis, Pexels

V angličtině se původní výraz ‘last chance saloon’ vžil pro označení situace, po jejímž překročení se naděje nebo štěstí značně zmenší. Původně takovéto “saloony”, které se v Americe nacházely v blízkosti oblastí, kde nebyl alkohol snadno dostupný, často svým názvem doslova naznačovaly zákazníkům, že se jedná o jejich poslední příležitost napít se, než se přesunou do oblasti, kde byl prodej a pití alkoholických nápojů zakázán.

Právě takovým výrazem označil prezident společnosti Emirates Tim Clark společnost Boeing, které podle něj dochází čas na obnovení její reputace po sérii bezpečnostních a výrobních chyb. Clark v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že zaznamenal “postupný pokles” standardů společnosti Boeing, který přičítá dlouhodobým chybám v řízení a správě, včetně upřednostňování zisku před technickou dokonalostí.

Společnost Emirates se sídlem v Dubaji není jediná, která kritizuje Boeing. United Airlines a Alaska Airlines kritizují společnost Boeing kvůli výrobním problémům, které vedly k uzemnění více než 140 jejich letadel poté, co se okno a kus trupu jednoho z těchto letadel ve vzduchu rozbilo a vynutilo si nouzové přistání v Portlandu v americkém státě Oregon. Šlo opět o Boeing 737 Max – tentýž model, který byl v roce 2019 rovněž ‘uzemněn’ po sérii leteckých nehod. K dalším hlasitým kritikům Boeingu je Southwest Airlines nebo American Airlines jejíž ředitel chce “hnát společnost k zodpovědnosti”.

Šéf Emirates Tim Clark je však jednou z nejvýznamnějších osobností v leteckém průmyslu, protože od 80. let zastával vedoucí funkce ve společnosti Emirates, která je jedním z největších zákazníků společnosti Boeing. V listopadu loňského roku Emirates objednaly 95 širokotrupých letounů Boeing 777 a 787, používaných pro dálkové lety, v celkové hodnotě 52 miliard dolarů.

S ujišťováním bezproblémových dodávek dalších letadel od společnosti Boeing se zřejmě Clark smířit nehodlá a za společnost Emirates poprvé vyšle své vlastní inženýry, aby pozorovali výrobní proces letounu 777 u společnosti Boeing a jejího dodavatele Spirit AeroSystems. Zároveň ale šéf Emirates zdůrazňuje, že Boeing navrhuje a dodává skvělá, dobře sestavená a spolehlivá letadla pro zákazníky, ale v současné době si musí udělat pořádek doma.

Petr Dvořák
zdroj: BBC

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář