Norsko plánuje plovoucí podvodní tunely

Datum 13.08.2016

Z geografického hlediska je Norsko pro motoristy velice členitá země. S více než tisícovkou fjordů, hlubokými ledovci rozdělující zemi, není zrovna jednoduché se dostat z bodu A do bodu B. Řidiči musí zdolat několik mostů, tunelů a často i jízdu trajektem.

K řešení tohoto problému podniká Norsko ambiciózní projekt na vybudování zcela ponořeného plovoucího dopravního tunelu pod vlnami Sognefjordu, náročného vodního toku, širokého 1 kilometr a 1.300 metrů hlubokého.

Podvodní tunely mají také velkou výhodu, že udržují vodní cesty zcela bez překážek pro obchodní lodě a — zvláště důležité na Sognefjord —  plavidel námořnictva. Hloubka fjordu zakazuje stavbu konvenčních tunelů, ale zavěšený podvodní průjezd by problémem nebyl.

Norsko již ze svého rozpočtu vyhradilo 25 miliard dolarů do fondů k realizaci tohoto projektu. Pokud vše půjde podle plánu, bude Sognefjordský tunel dokončen do roku 2035. Pak, v závislosti na úspěchu této konstrukce, budou zvažovány další plovoucí tunely v dalších problémových oblastí v rámci norské unikátní silniční sítě. Podle plánovačů by tyto tunely mohly zkrátit cestu ze severu na jih Norska o polovinu.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář