Umělá inteligence diagnostikuje rakovinu prsu lépe než lékaři

Datum 05.01.2020

Podle americké studie vedené společnosti Google Health dokáže systém umělé inteligence lépe předpovědět rakovinu prsu než lékaři-radiologové. Tým vědců, který tuto technologii vyvinul doufá, že může být široce nasazena v diagnostice rakoviny. Zachycení rakoviny v ranném stádiu zvyšují šance na úspěšnou léčbu. Proto je v mnoha zemích vč. České republiky zavedená pravidelná kontrola na mamografu.

Ve snaze zlepšit diagnózu rakoviny prsu trénovala Shravya Shetty spolu s jejími kolegy ze společnosti Google Health systém umělé inteligence na 91 000 mamogramech od pacientek ve Velké Británii a USA. Samotné učení umělé inteligence trvalo přes tři roky. Tak dlouho trvalo, než se postupně nashromaždily snímky u zkoumaných žen při pravidelných prohlídkách na mamografu a z těcht snímků se pak určovalo, zda se u nich za tuto dobu vyvinula rakovina prsu nebo ne. Tým poté otestoval svůj AI systém na 28 000 dalších mamogramech.

Ve srovnání s dignózami radiologů poskytl systém AI o 5,7 % méně falešně pozitivních výsledků ve vzorku z USA a o 1,2 % méně falešně pozitivních výsledků ve vzorku z Velké Británie. Zároveň snížil falešné negativní výsledky o 9,4 % u amerických subjektů a o 2,7 % u britských.

Rakovina prsu je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen, ačkoli výsledky se výrazně zlepšují v případech, že je nemoc podchycena a léčena včas, tvrdí autoři studie. Tuto technologii lze také použít v rámci řešení nedostatků lékařů-radiologů.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář