GPT-5 se očekává už koncem roku. Může projít Turingovým testem

Datum 02.04.2023

Foto: Freepik

Zatím taková umělá inteligence, která by tímto testem prošla, neexistuje. To se ale už letos může změnit. Test pojmenovaný po Alanu Turingovi, který v období druhé světové války sestrojil první počítač, který byl schopný dekódovat známý německý šifrovací stroj Enigma, o kterém jsme psali už dříve, může už letos pokořit nejnovější verze ChatGPT. Alespoň podle tvrzení technologického podnikatele a vývojáře Siqiho Chena, které vyvolalo ve světě umělé inteligence rozruch. Pokud je toto tvrzení pravdivé, může mít tento pokrok v technologii umělé inteligence dalekosáhlé důsledky.

“Bylo mi řečeno, že GPT-5 má dokončit “výcvik” v prosinci tohoto roku a že OpenAI očekává, že dosáhne AGI (obecné umělé inteligence), což znamená, že všichni budeme vášnivě diskutovat o tom, zda skutečně dosáhne AGI, pokud se tak stane.” napsal Chen v pondělí na Twitteru.

Z toho vyplývá, že s upgradem GPT-5 může být tato AI k nerozeznání od člověka. Po osmedesáti letech od prvního počítače je to obrovský skok. Schopnost umělé inteligence naučit se a pochopit jakýkoli úkol nebo koncept, který dokáže člověk, se obecně označuje jako AGI (Artificial general intelligence), zatímco AI označuje stroj, který dokáže vykonávat konkrétní úkoly. AGI nebo-li Umělá obecná inteligence je vyšší úroveň umělé inteligence, která není omezena na konkrétní úkoly nebo funkce.

Pozitivní je, že AGI může zvýšit produktivitu tím, že urychlí procesy využívající AI a zbaví lidi opakující se práce. Poskytnutí tak velkých pravomocí umělé inteligenci však může mít nepředvídané, a dokonce negativní účinky. Mohlo by to umožnit, aby se na platformách sociálních médií šířili extrémně přesvědčiví roboti podobní lidem, což by umožnilo skryté šíření škodlivých dezinformací a propagandy.

AGI vyvolává značné obavy ohledně možných důsledků toho, že umělé inteligenci podobné ChatGPT bude udělena tak velká moc nebo že si ji časem vybudeje sama. Elon Musk a další technologčtí lídři a vědci podepsali ve středu otevřený dopis, v němž varují, že vývoj AI by mohl urychlit šíření falešných informací a propagandy a že zastavení jakéhokoli pokroku za hranicí GPT-4 by bylo v nejlepším zájmu lidstva.

Otázkou však zůstává, že i kdyby se Západ snažil tento rychlý pokrok zastavit nebo alespoň zbrzdit, jestli by se dalšího vývoje této pokročilé umělé inteligence chtěla vzdát také Čína – v současnosti jeden z největších rivalů Západu v oblasti umělé inteligence.

Richard Pappen
zdroj: Digital Trends

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Ahoj Petr umělá inteligence nám pomůže k blahodárnosti a růstu naší země ano věřím že nás to spojí k Dobrym činům a porozumění naší lidské duši mockrát děkuji vážení a mily přátelé srdečný pozdrav Petr.🥰❤️🐝🪶☃️❄️🍓🐶🐱🌠💧🏞️🔥🍀🌲🌳🌹💐🌈.

Napsat komentář