Smart Factory s IoT: Inteligentní aplikace pro systém Fanuc FIELD

Datum 13.03.2020

Specialista na automatizaci, společnost Fanuc, představila novou otevřenou průmyslovou platformu IoT s názvem „FIELD system“, která umožňuje centrálně vyhodnocovat data ze strojů a systémů. Systém může propojit výrobní stroje všech výrobců pomocí lokální sítě.

To umožňuje komplexně analyzovat data celého procesu výroby. V této infrastruktuře se používají aplikace od firmy Fanuc ale také od třetích stran. Nyní společnost igus vyvinula chytrou aplikaci pro své komponenty, která může být také implementována do této infrastruktury. Aplikaci mohou použít pracovníci údržby ke sledování stavu komponentů firmy igus, jako jsou například energetické řetězy nebo kabely a včas naplánovat jejich údržbu.

Propojování je slovo, které nyní hýbe světem prediktivní údržby a oblastí Průmyslu 4.0. Kromě toho se začínají stále více využívat platformy internetu věcí (IoT). Specialista na automatizaci, firma Fanuc, nyní takovou platformu vyvinul. Jde o systém Fanuc Intelligent Edge Link & Drive (zkráceně FIELD), který firma poprvé představila na veletrhu EMO. Systém FIELD vzájemně propojuje výrobní stroje a zařízení. Může fungovat offline ebo v budoucnu v cloudovém řešení. Systém shromažďuje a analyzuje data ze strojů a zařízení na jednom místě. Provozní data a data z různých senzorů strojů je proto možné shromažďovat centrálně pouze na jednom serveru a prohlížet je kdykoliv a odkudkoliv.

„Je tak možné snadno sledovat efektivitu, zrychlovat výrobní procesy nebo plánovat údržbu. Díky otevřenosti platformy mohou být k systému připojeny všechny stroje,“ říká Jan Švarc, manažer firmy HENNLICH, která v Česku výhradně zastupuje společnost igus.

Aplikace pro tento systém poskytuje společnost FANUC, ale i další dodavatelé. Společnost igus vyvinula aplikaci pro své chytré plasty a zpřístupnila ji pro platformu FIELD.

„Po integraci aplikace firmy igus mohou uživatelé kdykoli sledovat stav svých energetických řetězců a kabelů a mohou také plánovat údržbu s dostatečným předstihem. V budoucnu bude s aplikací monitorován stav pohybových šroubů a matic, otočných kroužků, lineárních vedení a kluzných pouzder,“ dodává Jan Švarc.

Připojení přes icom.plus v bezpečném prostředí

Pod názvem isense dodává firma igus různé typy senzorů, které detekují stav jednotlivých výrobků. Měří mimo jiné opotřebení během provozu a včas upozorní uživatele, aby naplánoval opravu nebo výměnu. Komunikační modul icom.plus poskytuje data igus prostřednictvím integrovaného serveru OPC-UA. Tato data jsou potom prostřednictvím platformy FANUC Converter převáděna do platformy.

Díky otevřenosti systému FIELD může nyní zákazník používat data a údaje o životnosti všech produktů igus pod ochranou ve své vlastní lokální síti,“ vysvětluje manažer firmy HENNLICH. „Aplikace firmy igus říká technikům údržby, kdy by měli provést další údržbu. Tím se lze vyhnout neplánovaným prostojům.“

Aplikaci systému FIELD, stejně jako aplikaci firmy igus, si uživatel může stáhnout z obchodu aplikací systému FIELD. Zde si mohou zákazníci sami vybrat požadované softwarové řešení.

Úvodní grafika: Integrace firmy igus do systému Fanuc FIELD: icom.plus shromažďuje data ze senzorů isense a přenáší je do systému FIELD prostřednictvím převaděče. Pomocí aplikace igus může technik údržby sledovat stav komponent, jako jsou energetické řetězy.  (Zdroj: igus/HENNLICH)
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář