Recenze průmyslového routeru Teltonika RUT950

Datum 07.04.2020

V dnešní době jsou průmyslové routery mezi běžnými uživateli poměrně neznámé. Tyto routery jsou často nazývané i jako M2M směrovače. Obvykle se využívají pro řízení datové komunikace v industriálních aplikacích, kde mohou sloužit například za účelem monitorování, vzdálené konfigurace a diagnostiky.

Některá zařízení si však zaslouží pozornost i běžných uživatelů, zejména když se pořizovací cena pohybuje v obdobném rozpětí jako u domácích routerů.  Faktem je, že průmyslové routery svými funkcemi daleko převyšují ty domácí. Pojďme si tyto výhody krátce rozebrat.

Pro využití v průmyslu se velmi často využívají routery celulární a umožňují kombinaci připojení, jak z klasické sítě WAN, tak i z celulární sítě WAN prostřednictvím 2G/3G a LTE. Připojíte se tak pomocí mobilní sítě i z míst, kde zatím neexistuje pokrytí od lokálního internetového poskytovatele. Využívá se také kombinované připojení, kde mobilní síť slouží jako záloha, kdy při výpadku lokálního poskytovatele nedojde k výpadku internetu, ale router se připojí k datové síti mobilního operátora.

Průmyslové routery jsou robustnější, jsou vyráběny za účelem vysoké odolnosti, spolehlivosti a životnosti. Nabízí možnosti vzdálené správy, vzdálené administrace pomocí SMS příkazů, monitorování stavu zařízení, monitorování datového toku v síti aj. Běžný uživatel může libovolně nastavit typ datového připojení a omezit propustnost dat v síti přepnutím na režim 2G only na minimum nebo naopak využít vysokorychlostní LTE připojení.

Příkladem výše zmíněného průmyslového routeru je model RUT950 od litevské společnosti Teltonika, která se primárně zaměřuje na návrh M2M průmyslových směrovačů. Jejich produkty jsou distribuované do celého světa a možno je najít v nejrůznějších aplikacích.

Bližší představení routeru RUT950 přinášíme v naší recenzi.

Teltonika RUT950 je LTE směrovač kategorie 4, což v překladu znamená, že nabízí rychlost stahování do 150 MB/s. Router je konstruovaný pro použití dvou SIM karet, kde jedna může sloužit jako záloha v případě výpadku jednoho z operátorů. Druhou SIM lze aktivovat také v případě, že v první dochází datový balíček nebo při roamingu, kde někteří z operátorů nemají dostatečné pokrytí v dané oblasti.

Směrovač disponuje 4 ethernetovými porty 1× port WAN a 3× port LAN. RUT950 je navíc vybaven Wi-Fi, která funguje v pásmu 2.4 GHz. Wi-Fi disponuje technologií 2×2 MIMO, pro razantní nárůst přenosové rychlosti. Softwarové možnosti tohoto směrovače jsou velmi komplexní. Mezi hlavní softwarové klady RUT950 řadíme možnost administrace pomocí SMS, nastavení času restartu zařízení, dálkovou konfiguraci, možnost využití captive portálu a mnoho dalšího.

Potřebné antény, jak na LTE, tak Wi-Fi jsou součásti balení a jsou snadno odnímatelné. K samotnému zařízení se připojují pomocí externích SMA konektorů.  V případě instalace do místa, kde je signál velmi špatný lze dokoupit ziskovější směrové antény. Drobností, která potěší je i pomůcka pro vysunutí pouzdra SIM karet, kterou známe z příslušenství mobilních telefonů.

V originálním balení najdete:

 • 1× Router RUT950
 • 2× LTE anténu
 • 2× Wi-Fi anténu
 • 1× Napájecí zdroj
 • 1× Síťový kabel s konektory RJ45
 • 1× Rychlý startovací manuál
 • 1× Špendlík pro vytahování SIM karty a resetování routeru

Směrovač nezaostává ani v oblasti bezpečnosti. S podporou pokročilého zabezpečení v rámci prevence DDoS útoků, firewallu, VPN, openVPN, SSLv3, TLS a mnohých dalších je zaručena vysoká bezpečnost. Samozřejmostí jsou také směrovací protokoly BGP, OSPF v2, RIP v1/v2 nebo protokoly pro vzdálenou zprávu pomocí SSH, Telnet.

Další výhodou tohoto zařízení je možnost napájení skrze PoE. PoE, neboli Power over Ethernet znamená, že zařízení může být napájeno po stejném kabelu, pomocí kterého přenášíme data. Díky uzpůsobenému napájecímu napětí, které může být z rozsahu 9 až 30 voltů je RUT950 přizpůsoben pro použití v dopravních prostředcích.

RUT950 stejně i jako jiné směrovače je možné konfigurovat pomocí webového rozhraní. Router je v tomto velmi uživatelsky přívětivý. Uživatel nemusí nic nastavovat, stačí zadat IP adresu do libovolného webového prohlížeče a následně je možné přistupovat ke všem funkcím směrovače. Jednotlivé funkce jsou řazeny přehledně a logicky, proto orientace ve webovém prostředí nedělá problémy i méně zkušeným uživatelům. Ve zmíněném rozhraní je možné velice jednoduše nakonfigurovat mobilní připojení, WiFi AP, Captive portal, ale i sofistikovanější scénáře.

Prostřednictvím domovské stránky webového rozhraní lze zjistit základní informace o vytíženosti systému, informace o mobilním připojení nebo WiFi. Zobrazit si můžete také statistiky spotřeby dat. Také lze data omezit na určité množství za daný časový úsek. Můžete sledovat stav úrovně přijímaného signálu ze sítě operátora. Výhodou je také zobrazovaní posledních událostí, které na směrovači proběhly.

Router nabízí možnost vytvořit si zmiňovaný Captive portál třeba za účelem reklamní domovské stránky, která se zobrazí při připojení zařízení na Wi-Fi síť směrovače. Přístup do sítě je možný po splnění definované podmínky, např. zadáním hesla, případně odsouhlasení pravidel aj. Tato funkce je často využívána ve veřejných prostorách jako jsou hotely, restaurace, kavárny, hospody a další. Poskytovatel tak zpřístupní svou síť návštěvníkům výměnou třeba za „lajk“ na svou facebookovou stránku podniku.

Další zajímavá funkce je možnost vytvoření hotspotu, kdy dochází ke sdílení mobilních dat pomocí WiFi obdobně je tomu při vytvoření Hotspotu na mobilním telefonu.

V případě mobilního připojení je možno volit mezi technologiemi GSM, UMTS anebo LTE. Technologie LTE v případě výpadku dokáže plně nahradit pevné připojení i na delší dobu. RUT950 disponuje LTE technologií cat. 4, která dosahuje rychlostí až do 150 MB/s, což potvrzuje i měření přenosové rychlosti.

Změřili jsme přenosové rychlosti

První měření proběhlo s použitím obou antén nasměrovaných horizontálně. Směrovač byl připojen na základnovou stanici českého operátora T-Mobile, která se nachází přibližně 210 metrů od místa měření. Na místo základnové stanice není přímá viditelnost a na přímé cestě se nachází dvě výškové budovy, proto není možné očekávat plnou rychlost. Výsledkem prvního měření je následující graf.

Z grafu vyplývá, že přenosová rychlost stahování je 64.7 MB/s, což je oproti maximální rychlosti značný rozdíl, avšak je to způsobeno právě nepřímou viditelností na základnovou stanici operátora. Rychlost odesílaní je na tom obdobně.

Druhé měření proběhlo pouze s jednou anténou při podmínkách totožných jako u prvního měření. Výsledkem měření je následující graf.

Na první pohled je zřejmé, že graf je značně odlišný od toho prvního. Je to způsobeno použitím pouze jedné antény, v této konfiguraci nelze vytěžit z vícecestného šíření signálu technologie MIMO, na kterou je potřeba alespoň dvou antén. Absence této technologie měla za následek rapidního snížení přenosové rychlosti směrem k routeru (stahování) o více než polovinu. Došlo také ke snížení rychlosti odesílaní (přenesení) téměř na polovinu.

Třetí a zároveň poslední měření proběhlo opět s oběma anténami, tentokrát však s horizontálním nasměrováním, přičemž podmínky zůstaly stejné jako při prvním nebo druhém měření. Výsledek je opět nedostačující.

Přenosová rychlost v obou směrech je v tomto případě nejnižší. Rychlost stahování je téměř třikrát nižší proti prvnímu měření. Liší se také rychlost odesílání, která je dvakrát nižší. Tento razantní rozdíl je způsoben špatným nasměrováním antén na straně směrovače, což má za následek velký pokles přenosové rychlosti. Je vidět, že nasměrování antén má obrovský vliv na přenosovou rychlost a uživatel by tento krok neměl opomínat.

Využití průmyslového celulárního routeru je celá řada. Vyhneme se teď zapojení v průmyslu, kde obstarává komunikaci například mezi výrobními stroji, měřiči nebo senzory a přenosu dat k řídícím počítačům. Běžný uživatel použije router například jako zdroj internetu na horské chalupě, v karavanu během dovolené nebo při plavbě podél pobřeží při letní dovolené. Všude tam může mít kvalitní internet bez kabelového připojení. Podnikatelé rádi nabídnou svým zákazníkům službu navíc a poskytnou jim Wi-fi zdarma v hotelech, restauracích, lyžařských střediscích nebo v autobusové dálkové dopravě, kde může cestující využívat internetového připojení cestou napříč republikou nebo Evropou. Určitě vás napadnou i další místa, kde by bylo složité přivést internet po kabelu.

Administrace pomocí SMS

Kromě možnosti nahradit pevné připojení mobilním, router také poskytuje mnoho jiných funkcí. Velmi užitečná je např. funkce konfigurace routeru pomocí SMS správ. V základním nastavení najdete předem připravených 26 SMS příkazů.

 • Reboot
 • Get status
 • Get I/O status
 • Get OpenVPN status
 • Switch WiFi on / off
 • Switch mobile data on / off
 • Switch OpenVPN on / off
 • Change mobile data settings
 • Get list of profiles
 • Change profile
 • SSH access control
 • Web access control
 • Restore to default
 • Force SIM switch
 • GPS coordinates
 • GPS on / off
 • FW upgrade from server
 • Config update from server
 • Switch monitoring on / off
 • Monitoring status
 • UCI API

Další příkazy si můžete sami vytvořit a nakonfigurovat.

V administraci routeru si můžete prohlédnout výpis logů s procesy, které v routeru proběhly. Na obrázku vidíte příklad vzdáleného restartu vyvolaného SMS příkazem.

Společnost Teltonika myslí také na technickou podporu. Prakticky všechny možné řešení nastavení nabízí na svém velmi precizně zpracovaném Wiki portálu.

Vylepšený  router RUT950.

Starší verze měla zamezen přístup k SIM kartám. Ty byly umístěny pod krytem routeru. K jejich výměně bylo potřeba odstranit přední kryt routeru. Pro techniky, kteří měli v péči větší množství routerů ve své firmě představovala výměna SIM karet velkou časovou náročnost. Srovnání starého a nového modelu téhož routeru lze spatřit na obrázcích níže.

Společnost SECTRON je distributorem značky TELTONIKA Pro Českou republiku.  Nabídka routerů je pestrá o čemž se můžete přesvědčit v přiloženém datasheetu nebo na produktové stránce.

Zaujal vás router RUT950, nebo jiný produkt z řady Teltonika? Máte specifický požadavek a nevíte, jestli to konkrétní router splňuje? Obraťte se na naši společnost SECTRON, rádi vám pomůžeme vybrat ten správný produkt pro vaše řešení.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář