James Webb zachytil kompletní chemický profil atmosféry exoplanety

Datum 26.11.2022

Grafické zpracování atmosféry exoplanety WASP-39 b, kterou nyní podrobně analyzoval vesmírný teleskop Jamese Webba. Grafika: Melissa Weiss, Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian

Vesmírný teleskop Jamese Webba americké vesmírné agentury NASA poskytl dosud nejpodrobnější pohled na atmosféru exoplanety. Na základě analýzy dat ze čtyř přístrojů se týmu astronomů podařilo sestavit kompletní molekulární a chemický profil planety.

Jedním z hlavních cílů Webbova teleskopu je analyzovat atmosféry exoplanet podrobněji než jakýkoliv teleskop předtím v naději, že se podaří nalézt planety, které by mohly podporovat život. První data, která dalekohled zveřejnil v červenci, odhalila stopy vodní páry v atmosféře planety WASP-96 b a později i oxidu uhličitého na planetě WASP-39 b.

Nyní James Webb prozkoumal tuto planetu mnohem podrobněji a vytvořil kompletní obraz celého složení její atmosféry. Bylo zjištěno, že WASP-39 b obsahuje oxid siřičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý, vodní páru, sodík a draslík. Přitom metan a sirovodík nebyly zjištěny. Nejenže se jedná o první detekci oxidu siřičitého v atmosféře exoplanety, ale také o první přímou známku aktivní chemie na exoplanetě, protože tato molekula vzniká chemickými reakcemi, které jsou spouštěny světlem hostitelské hvězdy.

James Webb tyto molekuly detekuje studiem spektra planety, která prochází před svou hostitelskou hvězdou. Různé chemické látky absorbují různé vlnové délky světla v různé míře, takže analýzou světla hvězdy, které prochází atmosférou planety, mohou astronomové určit, jaké molekuly jsou přítomny, na základě toho, které barvy jsou blokovány. James Webb se zaměřuje na infračervené světlo, což mu umožňuje zachytit detaily, které by jiným teleskopům unikly.

Specifické poměry různých molekul mohou vědcům napovědět mnohé o tom, jak planeta vznikla. Například WASP-39 b se zřejmě zrodila daleko od místa, kde se nachází dnes, a cestou pohltila několik sourozeneckých planet.

Konečným cílem analýz atmosféry je pátrání po přímých známkách života. To se v případě WASP-39 b nepodařilo, protože se jedná o plynného obra podobného Jupiteru, ale na kamenných planetách, jako jsou ty v systému TRAPPIST-1, by mohly být znakem cizího života stopy molekul, jako je metan.

Richard Pappen
zdroj: NASA

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář