Roboty a umělá inteligence míří do polí a sadů

Datum 12.01.2024

Foto: KUKA

Počet osob pracujících v zemědělství ubývá v Evropě prakticky od počátku průmyslové revoluce. Podle statistik jich v ČR dnes pracuje přibližně sto tisíc. V době sklizní jim vypomáhají sezónní zaměstnanci. Jejich práce je namáhavá a odměna za ni často nedosahuje průměrné mzdy. Samosběr některých druhů ovoce či zeleniny není spasitelný.  Proto stále častěji slyšíme nebo čteme varující zprávy, že zemědělci nezvládnou sklizeň těch či oněch plodin. Nebo se jim je nevyplatí pro náklady na pracovní sílu a nízké výkupní ceny sklízet. Typickým příkladem toho je produkce ovoce. 

Pomocníci sadařů: mobilní roboty 

Když chybí lidé, tak je musí nahradit technika. Toho si je vědoma společnost KUKA, a tak přichází s řešením využití robotů ve stále více oborech lidské činnosti, zemědělství nevyjímaje. S hornobavorskou firmou digital workbench proto navázala spolupráci na předním světovém zemědělském veletrhu Agritechnica v Hannoveru s cílem pomoci zemědělcům při sklizni jablek. Jejím výsledkem je konkrétní výrobek: mobilní robot, který pomůže sadařům dostat ovoce takříkajíc pod střechu.

„Obě společnosti při této spolupráci využijí výsledky svého nejnovějšího vývoje v oblasti automatizace pěstování ovoce. KUKA je pro nás vynikající specialista s dlouholetými zkušenostmi a sofistikovaným know-how v oboru robotiky. Výsledkem je součinnost s praktickým zaměřením, která nám poskytne spoustu cenných poznatků pro další kroky ve vývoji se zaměřením na automatizaci pěstování ovoce. V budoucnu chceme vyzkoušet a dále rozvíjet interakci našich zařízení a využít jejich efektivní spolupůsobení zejména v oblasti pěstování jablek. Už se na to moc těšíme,“ uvedl zakladatel a jednatel digital workbench Josef Schmidt.

Na veletrhu byla veřejnosti představena studie konceptu

Návštěvníci veletrhu Agritechnica měli možnost vidět mobilní sklizňový robot v akci. Dva malé roboty KUKA řady KR AGILUS jsou upevněny na nové nosné plošině Tipard 1800 společnosti digital workbench. Verzi tohoto malého robotu speciálně upravenou pro sklízení jablek testuje KUKA v pilotním projektu už od roku 2020. Skvěle ovladatelné a přesné zařízení využívající vakuovou přísavku a umělou inteligenci už bylo ke sklizni úspěšně použito ve zkušebním provozu. Na rozdíl od běžného chapadla dokáže vakuová přísavka rozložit tlak rovnoměrněji po celém povrchu jablka, čímž se zabrání nežádoucím otlakům. Použité kamery rozeznávají důležité parametry, jako jsou zralost, stav, velikost a samozřejmě také poloha jablka. Plošina představená na veletrhu zaujme zejména vysokým výkonem a téměř nekonečnými možnostmi využití. Tipard 1800 tak posouvá digitalizaci a automatizaci na nevídanou úroveň.

Mobilní a sofistikované řešení obou spolupracujících společností pak najde uplatnění tam, kde byly dříve používány sklízecí stroje s obsluhou.

„Předpokládáme, že sklizňové roboty se budou používat stále častěji. Tato technologie však musí ještě dospět, aby ji bylo možné provozovat ve velkém, a rovněž je nutné vysazovat stromy tak, aby sklizňové roboty fungovaly efektivně,“ prohlásil Alois Buchstab, zástupce ředitele oddělení Business Development společnosti KUKA. 

KUKA je globální společnost v oblasti automatizace s obratem přibližně 4 miliardy eur a zhruba 15 000 zaměstnanci. Společnost sídlí v německém Augsburgu. Jako jeden z předních světových dodavatelů inteligentních automatizačních řešení nabízí KUKA svým zákazníkům vše, co potřebují, od jediného dodavatele. Od robotů a buněk až po plně automatizované systémy a jejich propojení do sítí na trzích, jako je automobilový průmysl, elektronika, kovovýroba a plasty, spotřební zboží, e-komerce/maloobchod a zdravotnictví.

Dana Samková

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář