Proč investovat do proudových chráničů typu A?

Datum 18.01.2024

Foto: EST

Český elektrotechnický trh je konzervativní a někteří zákazníci místo proudových chráničů typu A vytrvale požadují a nakupují chrániče typu AC, i když tento typ už například v sousedním Německu není povolen. Dnes můžeme jen hádat, co je toho příčinou. Je to nižší cena chrániče typu AC oproti typu A, nebo je to tradice? Nejprve si zopakujme, jaký je rozdíl mezi oběma typy.

Proudový chránič typu AC je určen pro obvody, kde se vyskytují pouze střídavé reziduální proudy. Pulzující stejnosměrný proud nejsou tyto chrániče schopny korektně vyhodnotit. Stejnosměrné reziduální proudy snižují jejich citlivost a od určité hodnoty je dokonce mohou zcela zneschopnit.

Vlastnosti magnetického materiálu součtového transformátoru jsou totiž takové, že předmagentizace stejnosměrným reziduálním proudem posune pracovní bod transformátoru do místa, kde stejná změna magnetizačního proudu způsobí jen malou odezvu, která nestačík vybavení chrániče. Tento typ lze tedy bezpečně použít pro zátěže, kde nehrozí generování nesinusových reziduálních proudů, tedy například běžné tepelné spotřebiče, neregulované motory, nestmívané osvětlení apod.

Takže už nám pomalu přihořívá. Proudové chrániče typu AC se používaly v dobách, kdy svět ještě nebyl tak zaplaven elektronikou. Dnes, kdy máme i v koupelnách elektronicky komutované motory ventilátorů, praček, sušiček, v počítačích spínané zdroje, stmívané žárovky, se stejnosměrná složka proudu v chráněných obvodech stává samozřejmostí a na tento trend technologického vývoje je potřeba reagovat.

Na tento pulzující stejnosměrný poruchový proud reaguje správně pouze proudový chránič typu A.

A který z obou typů chráničů je tedy levnější? Těžko říct. Ceny tvoří obchodníci a tvoří je tak, jak jen jim to trh dovolí, a to bez ohledu na skutečnou užitnou hodnotu produktu. Proudové chrániče typu A mají nesporně vyšší užitnou hodnotu, protože narozdíl od chráničů typu AC opravdu chrání. Rozhodně doporučujeme ve vlastním zájmu přejít na proudové chrániče typu A, a nečekat, až nám „ácéčka“ i u nás zakážou.

Snadný výběr chrániče

Není snadné se vyznat v široké paletě typů a provedení chráničů. Přední německý výrobce Doepke však nabízí nástroje, které vám s výběrem vhodného chrániče pomohou. Jednodušší variantu představuje rádce pro výběr, který je k dispozici ke stažení ve formátu PDF, nebo sofistikovanější řešení v podobě mobilní aplikace Doepke, dostupnou pro Android i Apple iOS. V současné době je v anglickém či německém jazyce.

Výhradní zastoupení značky Doepke v ČR

Předního německého výrobce proudových chráničů, jističů, jejich kombinací a dalších ochranných prvků, které zvyšují bezpečnost proti úrazu elektrickým proudem a proti škodám na majetku při využívání elektrické energie, firmu Doepke Schaltgeräte GmbH v ČR a SR výhradně zastupuje společnost EST Elektro-System-Technik, s.r.o., Pod Pekárnami 338/12, Praha 9-Vysočany. T: 266 090 711, E: obchod@est-praha.czwww.est-praha.cz

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář