Zástupci českých firem navštívili korejská jaderná zařízení

Datum 27.02.2024

Foto: KHNP

Delegace devíti odborníků a představitelů českých firem, v níž nechyběli například zástupci I&C Energo, TES Vsetín, INFER nebo ŠKODA JS, se zúčastnila pětidenní návštěvy Jižní Koreje. Do země přicestovali na pozvání společnosti KHNP, která je jedním z uchazečů o stavbu jaderných bloků v Česku, a KEPCO KPS zodpovědné za údržbu korejských jaderných elektráren. 

V průběhu pětidenního programu měli čeští zástupci možnost navštívit jadernou elektrárnu KHNP Saeul nacházející se ve městě Ulsan, středisko údržby společnosti KEPCO KPS a její tréninkové centrum. Mohli tak na vlastní oči blíže poznat konstrukci a provoz korejské jaderné elektrárny a prakticky se seznámit s technologií její údržby.

„Vidět v praxi korejskou technologii i způsob její údržby je pro nás cennou zkušeností,“ řekl Roman Novotný, Dukovany I&C a Electrical Manager, Škoda JS. „U nás i v okolních zemích jsou zatím v provozu pouze reaktory vycházející z ruské technologie. Vzájemná spolupráce a výměna znalostí s potenciálními dodavateli je pro nás proto klíčová.“

Spolupráci s českými firmami chce KHNP nadále rozšiřovat

Návštěva byla zorganizována v rámci lokalizačního programu KHNP, který byl spuštěn začátkem letošního roku. Jeho prostřednictvím korejská společnost usiluje o spolupráci a sdílení poznatků se stávajícími i potenciálními odběrateli korejské jaderné technologie.

V budoucnu KHNP plánuje v rámci programu uspořádat sympozium dodavatelů APR1000 a posilovat lokalizaci českého projektu. V případě vítězství v tendru by pak došlo k rozvoji dalších forem spolupráce, například rozšíření již probíhající registrace českých firem v systému kvalifikovaných dodavatelů KHNP.

Vztahy s českými firmami jsou pro KHNP dlouhodobou prioritou. Od roku 2016 jihokorejská společnost identifikovala již přes 200 potenciálních českých dodavatelů a podepsala více než 50 memorand o porozumění jako základ budoucí spolupráce. Jako jediný z uchazečů KHNP navíc počítá s českou firmou i pro dodání turbíny, která je jedním z největších a nejdůležitějších komponentů jaderné elektrárny. Jihokorejská společnost se tak snaží dosáhnout maximalizace podílu českých dodavatelů na projektu, jak požaduje i česká strana.

Václav Prchlík

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář