Zavedli průmysl 4.0 na IPadech Apple, ten chce v Ray Service natáčet dokument

Datum 28.02.2019

Společnost Ray Service, vedoucí český výrobce kabelových svazků a elektronických systémů pro speciální pozemní techniku a letectví, zaujal svým přechodem na Průmysl 4.0 společnost Apple, na jejíchž iPadech řízení výroby funguje. Firmě Ray Service se povedlo propojit ERP systém s výrobou i se sklady a plně digitalizovat výrobu, jejímž základem je přitom manuální práce. Zástupci společnosti Apple, kteří firmu navštívili, zvolené řešení nadchlo natolik, že chtějí v Ray Service natáčet dokument o využití zařízení Apple při přechodu na průmysl 4.0.

„Přijeli se přesvědčit, jestli naše prezentace průmyslu 4.0 není chiméra. Všichni totiž o průmyslu 4.0 mluví, ale málokdo ho viděl reálně fungovat,“ říká s nadsázkou Rostislav Očadlík, ředitel pro rozvoj technické infrastruktury společnosti Ray Service. „Zvolené řešení, na němž jsme pracovali ve spolupráci s vývojářskou softwarovou společností B2A, nejenom že funguje, ale také se podle našich propočtů za 21 měsíců fungování zaplatilo. Jen úspora času ve výrobě dosáhla sedmnácti procent, a to ještě nezapočítáváme čas, který jsme mohli znovu využít k další činnosti, tedy skutečné zvýšení produktivity práce,“ doplňuje.

Rostislav Očadlík, absolvent oboru Automatizace a řídící technika VÚT Brno, Fakulty technologické Zlín, působí ve firmě již 19 let. A procesem zavádění Průmyslu 4.0 prošel od začátku. Společnost B2A, v níž má dnes Ray Service menšinový podíl, systém upravovala na míru primárně podle jeho požadavků. Nejprve se iPady objevily ve výrobě a na technické kontrole, jako zatím poslední krok při zavádění Průmyslu 4.0 přibyla plná digitalizace skladů. Ani tím ale proces nekončí. Další etapa zaměřená na personalistiku a inženýring by se podle předběžného plánu měla uskutečnit v letošním roce.

„Když jsme začínali, měl jsem před sebou zařízení od společnosti Apple a ta pracující v operačním systému Android. Rozhodli jsme se pro Apple a operační systém iOS proto, že je intuitivní a uživatelsky přívětivější. Svou roli také sehrálo vyšší zabezpečení systému,“ vypočítává Rostislav Očadlík důvody, proč se Ray Service rozhodl pro dražší variantu iPadů. Dnes jich je ve firmě v provozu na dvě stě.Jsou stabilní, určitě by vydržely i deset let, ale vzhledem k vývoji softwaru počítáme s jejich obměnou řádově po sedmi letech,“ doplňuje.

Výrobní mechanici, v případě Ray Service převážně ženy, mají na iPadu vše, co potřebují. Konkrétní zakázku, stav její rozpracovanosti, seznam dílů, které si mohou objednat v automatizovaném skladu, podrobný výkres zhotovovaného výrobku, při rozdělení obrazovky si dokonce mohou zobrazit podobu výrobku. Systém zaznamenává čas strávený při jednotlivých úkonech, snadno se tedy zjistí, jestli se dodržuje plán a díky těmto datům je výrobním mechanikům také zobrazena aktuální mzda, která jim za odvedenou práci náleží. V kombinaci se systémem normativní mzdy, se jedná o vysoce efektivní motivační systém pro každého pracovníka. Dojde-li k poškození jakékoli součásti během výrobního procesu, okamžitě lze nastalou situaci řešit.

Když pracovník nepracuje na výrobě, například z důvodu školení, přestávky na oběd a podobně, jednoduše se odhlásí ze systému. Nadřízení mají on-line k dispozici reporting a mohou podle postupu snadno plánovat výrobu. Přestože je tedy samotný postup výroby manuální, je zároveň plně digitalizovaný a Ray Service je dnes moderní plně digitalizovanou manufakturou. To s sebou přináší další potenciální výhody. Zejména tu, že je možné výrobu kdykoli kamkoli přenést, stačí připojení k internetu. Také proto není divu, že řešení zvolené v Ray Service společnost Apple zaujalo a zvažuje, že jej využije jako modelový příklad fungování Průmyslu 4.0 využívající zařízení této technologické firmy.

 

 

O Ray Service
Ray Service, a. s., je česká výrobně obchodní společnost poskytující komplexní řešení v oblasti výroby kabelových svazků, elektromechanických celků, elektronických zařízení a dodávek kabelových komponent pro široké spektrum zákazníků, především z oblastí letectví, pozemní techniky a motorsportu. Dvacet pět let zkušeností v oboru a intenzivní rozvoj daly vzniknout silné moderní společnosti, která získala prestižní ocenění Firma roku 2017 Zlínského kraje a zařadila se mezi 7 nejlepších společností v České republice. Ray Service je atraktivní zaměstnavatel, nabízí řadu benefitů, vynikající pracovní podmínky, pestrou a čistou práci v příjemném prostředí.
Dny teplárenství 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

Napsat komentář