
Perseverance: Přistání potvrzeno!
19.02.2021Vystartovala z floridského Mysu Canaveral 30. července 2020. V řídícím středisku JPL/NASA ...
Datum 02.07.2023
Vozítko NASA Mars Perseverance pořídilo tento snímek pomocí levé kamery Mastcam-Z. Mastcam-Z je dvojice kamer umístěných vysoko na stožáru roveru. Tento snímek byl pořízen 17. února 2022 (Sol 354). Foto: NASA/JPL-Caltech/ASU
Americký národní úřad pro letectví a vesmír NASA zveřejnil zajímavé video porovnávající stejné zvuky jak je slyšíme tady na planetě Zemi a jak bychom je slyšeli na Marsu. Ten má totiž daleko řidší atmosféru než Země, takže zvuky na Rudé planetě znějí trochu jinak a jsou tlumenější.
Jedinečné atmosféry planet ovlivňují rychlost a pohlcování zvuku. Například 100x řidší marťanská atmosféra bohatá na oxid uhličitý (95 % tvořena oxidem uhličitým ve srovnání s 0,004 % na Zemi) pohlcuje více zvuku než pozemská, takže vzdálené zvuky se zdají být slabší. Předvídat, jak se zvuk šíří, je důležité pro navrhování a kalibraci zařízení, jako jsou mikrofony a reproduktory.
Rychlost šíření zvuku je také jiné na naší planetě a na Marsu. Na rudé planetě je nižší a pohybuje se rychlostí 240 metrů za sekundu, zatímco na Zemi je to 340 metrů. Navíc podle portálu Phys.org jsou na Marsu pravděpodobně dvě rychlosti šíření zvuku – rychlejší pro vysokofrekvenční zvuk a a nižší pro zvuk s nízkou frekvencí. Slyšet zvuk z jiných planet je přínosné nejen pro vědecké účely, ale také pro zábavu.
Petr Svoboda
zdroj: NASA