Jak se liší zvuky na Marsu od zvuků na Zemi? NASA zveřejnila zajímavé video

Datum 02.07.2023

Vozítko NASA Mars Perseverance pořídilo tento snímek pomocí levé kamery Mastcam-Z. Mastcam-Z je dvojice kamer umístěných vysoko na stožáru roveru. Tento snímek byl pořízen 17. února 2022 (Sol 354). Foto: NASA/JPL-Caltech/ASU

Americký národní úřad pro letectví a vesmír NASA zveřejnil zajímavé video porovnávající stejné zvuky jak je slyšíme tady na planetě Zemi a jak bychom je slyšeli na Marsu. Ten má totiž daleko řidší atmosféru než Země, takže zvuky na Rudé planetě znějí trochu jinak a jsou tlumenější.

Zdroj: NASA

Jedinečné atmosféry planet ovlivňují rychlost a pohlcování zvuku. Například 100x řidší marťanská atmosféra bohatá na oxid uhličitý (95 % tvořena oxidem uhličitým ve srovnání s 0,004 % na Zemi) pohlcuje více zvuku než pozemská, takže vzdálené zvuky se zdají být slabší. Předvídat, jak se zvuk šíří, je důležité pro navrhování a kalibraci zařízení, jako jsou mikrofony a reproduktory.

Rychlost šíření zvuku je také jiné na naší planetě a na Marsu. Na rudé planetě je nižší a pohybuje se rychlostí 240 metrů za sekundu, zatímco na Zemi je to 340 metrů. Navíc podle portálu Phys.org jsou na Marsu pravděpodobně dvě rychlosti šíření zvuku – rychlejší pro vysokofrekvenční zvuk a a nižší pro zvuk s nízkou frekvencí. Slyšet zvuk z jiných planet je přínosné nejen pro vědecké účely, ale také pro zábavu.

Petr Svoboda
zdroj: NASA

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář