Distribuční transformátory v energetické infrastruktuře
16.08.2022Rostoucí poptávka po energii a změna návyků při využívání energie v kombinaci s naléhavou potřebou s...
Datum 25.03.2024
Foto: GHV Trading
Výhradním zástupcem firmy MBS AG pro Českou republiku a Slovensko je firma GHV Trading, spol. s r. o., Brno, která zajišťuje dodávky kompletního sortimentu těchto měřicích transformátorů proudu používaných v rozvodných zařízení nízkého napětí.
Společnost GHV Trading, spol. s r. o., Brno od roku 1991 úzce spolupracuje se společností MBS AG, která je dlouhodobě lídrem na trhu s proudovými transformátory a měřením. Byla založena před více než 40 lety a stanovila si za cíl špičkovou kvalitu a zpracování v Německu – jednoduše vyrábět “Made in Germany”. To je to, co odlišuje MBS AG. Každý den dbají na kvalitu. Každý jednotlivec je součástí cíle – úspěšně vyvíjet vysoce kvalitní produkty. Všichni zákazníci z toho profitují. Pro všechny různé požadavky aktivně vyvíjí individuální produkty – ve špičkové kvalitě. V GHV Trading, spol. s r. o., Brno máme skladem cca 8000ks těchto kvalitních transformátorů, které jsme připraveni okamžitě expedovat zákazníkům.
Tyto transformátory jsou určeny k použití v rozvodných zařízeních nízkého napětí se jmenovitými proudy do 7 500 A. Transformátory splňují požadavky ČSN EN 60044-1, zahraničních norem a mezinárodních doporučení DIN VDE 0414/1, DIN 42600 a DIN EN 60044/1.
Standardní hodnoty jmenovitého sekundárního proudu transformátorů jsou 1 nebo 5 A.
Pro měření jsou stanoveny třídy přesnosti 1 a 0,5, pro účtování elektrické energie musí být třídy přesnosti: 0,5, 0,5S nebo 0,2. Transformátory určené pro jisticí obvody jsou třídy 5P nebo 10P.
Transformátory jsou zapouzdřeny v plastovém krytu ze samozhášivého polykarbonátu svařeného ultrazvukem. Použitý materiál odpovídá tepelné třídě E. Svorky sekundárního vinutí jsou osazeny dvěma poniklovanými šrouby M5 × 10 pro připojení vnějších obvodů vodiči o průřezu max. 10 mm2 a vybaveny integrovanými krytkami.
K transformátorům připojeným k elektroměrům určeným pro účtování elektrické energie se dodávají plastové krytky umožňující zaplombovat svorky sekundárního vinutí.
V posledních letech se výrazně zvýšil podíl vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nejčastěji se setkáváme s elektrárnami větrnými, fotovoltaickými, na biomasu a vodními, kde na rozdíl od klasických jaderných nebo uhelných elektráren nejsou použity čistě synchronní generátory, nýbrž frekvenční měniče, resp. střídače, a to znamená, že energie na jejich výstupu nemá čistě sinusový průběh. Spotřeba energie se stává transparentní a automatizované reporty umožňují rychlé rozhodování a přizpůsobování procesů bez překročení energetických špiček. Umožňují přesně monitorovat energetické toky, a tím využít potenciál úspor.
Jiří Formánek,
GHV Trading